NBA

Σανς - Μάβερικς 113-120: Διαστημικός Ντόντσιτς!

AP Photo/Rick Scuteri AP PHOTO/RICK SCUTERI

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να σημειώνει 42 πόντους, σε μία ακόμα εμφάνιση επιπέδου MVP, οι Μάβερικς άλωσαν το Φοίνιξ, επικρατώντας με 120-113 των Σανς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε πάλι... τα πάντα! Για μία ακόμα βραδιά ο Σλοβένος ήταν απολαυστικός, οδηγώντας τους Μάβερικς εκ του ασφαλούς στη νίκη με 120-113 επί των Σανς μέσα στο Φοίνιξ, με μία εμφάνιση επιπέδου MVP!

Ο Ντόντιστς ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 42 πόντους (ισοφάριση ρεκόρ καριέρας) με 12/24 σουτ, 15/18 βολές. 9 ριμπάουντ και 11 ασίστ σε 38 λεπτά συμμετοχής. Πήρε έτσι από το χέρι στο Ντάλας στο δεύτερο ημίχρονο, βοηθώντας τους Μαβς να επιστρέψουν από το -10 της τρίτης περιόδου (74-64) για να βρεθούν στο +16 (101-117) λίγο πριν το τέλος του αγώνα, σε ένα πραγματικό σόου!

Με αυτό τον τρόπο ο Ντόντσιτς έπαιξε ουσιαστικά και για τον απογοητευτικό Κρίσταπς Πορζίνγκις, ο οποίος έμεινε στους 2 πόντους με 0/8 σουτ (0/6 εκ των οποίων τρίποντα) και 13 ριμπάουντ, σε μία βραδιά που ο Λετονός θα θέλει σίγουρα να ξεχάσει.

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ με 26 πόντους ήταν αυτός που στήριξε τον Ντόντσιτς σε όλο το παιχνίδι, με τον Σεθ Κάρι να προσθέτει 11 πόντους.

Για τους Σανς, ο Κέλι Ούμπρε είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ρίκι Ρούμπιο 21 πόντους και ο Ντέβιν Μπούκερ 18 πόντους (αλλά με 6/16 σουτ).

Τα δωδεκάλεπτα: 25-31, 50-53, 89-89, 113-120

ΣΑΝΣ: Σάριτς 9 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ), Ούμπρε 22 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπέινς 17 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρούμπιο 21 (4 τρίποντα, 9 ασίστ), Μπούκερ 18 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καμίνσκι 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντιαλό, Κ. Τζόνσον 2, Μπρίτζες 11 (1), Οκόμπο, Τ. Τζόνσον 6

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πάουελ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 2 (0/8 σουτ, 13 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 8 (1), Ντόντσιτς 42 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Χάρνταγουεϊ 26 (6), Κλέμπερ 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τζάκσον 5 (1), Μπράνσον 9 (1), Ράιτ 5 (1), Κάρι 11 (2)