NBA

Ρόκετς - Χόρνετς 125-110: Καθάρισε με 40αρα ο Χάρντεν

AP Photo/Eric Christian Smith AP PHOTO/ERIC CHRISTIAN SMITH

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να σημειώνει ακόμα μία 40αρα, οι Ρόκετς επέστρεψαν από το -15 κόντρα στους Χόρνετς και πήραν τη νίκη με 125-110.

Με τους Ράσελ Γουέστμπρουκ (ξεκούραση) και Κλιντ Καπέλα (ενοχλήσεις στον αχίλλειο) εκτός, ο Τζέιμς Χάρντεν ήξερε ότι έπρεπε να επιστρέψει στα... περσινά στάνταρ. Αυτό ακριβώς έκανε, οδηγώντας τους Ρόκετς στη νίκη με 125-110 επί των Χόρνετς.

Το Χιούστον βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 22-34 στην πρώτη περίοδο και 24-39 στην δεύτερη. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως είχε καλύψει σχεδόν όλη την διαφορά (62-63), στην τρίτη περίοδο πήρε το προβάδισμα και στην τέταρτη ξέσπασε, φτάνοντας στη νίκη.

Ο "Μούσιας" έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 40 πόντους με 11/26 σουτ (4/11 τρίποντα), 14/15 βολές, 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ σε 40 λεπτά συμμετοχής, παίρνοντας από το χέρι την ομάδα του.

Από κοντά και ο Ντάνουελ Χάουζ με 22 πόντους, με τον Έρικ Γκόρντον να προσθέτει 16 πόντους (αλλά με 6/22 σουτ, εκ των οποίων 0/12 τρίποντα) και τον Μπεν ΜάκΛεμορ 14 πόντους.

Για τους Χόρνετς, οι Μάιλς Μπρίτζες είχε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Τέρι Ροζίερ 20 πόντους και ο Μαλίκ Μονκ 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-34, 62-63, 92-88, 125-110

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 13 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χάουζ 22 (6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκόρντον 16 (0/12 τρίποντα), Χάρντεν 40 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ), ΜάκΛεμορ 14 (4), Σεφολόσα 7 (1), Χάρτενσταϊν 2, Ρίβερς 11 (2)

ΧΟΡΝΕΤΣ: Μάρτιν 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 20 (1 τρίποντο, 15 ριμπάουντ), Ζέλερ 3, Ροζίερ 20 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκράχαμ 16 (5 τρίποντα, 10 ασίστ), Γουάσινγκτον 8 (6 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 10 (8 ριμπάουντ), Μπέικον 2, Μονκ 19 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)