NBA

Ρόκετς - Θάντερ 107-112: Τρομερή ανατροπή η Οκλαχόμα Σίτι στο Χιούστον

AP Photo/Eric Christian Smith AP PHOTO/ERIC CHRISTIAN SMITH

Απίστευτοι οι Θάντερ, επέστρεψαν από το -17 κόντρα στους Ρόκετς, παίρνοντας τη νίκη στο Χιούστον με 112-107. Τα έσπασε ο Χάρντεν με 1/17 τρίποντα!

Οι Θάντερ έχουν αποδείξει πολλές φορές φέτος ότι είναι η ομάδα των ανατροπών. Το απέδειξαν για ακόμα μία φορά στο Χιούστον, επικρατώντας με 112-107 των Ρόκετς, υποχρεώνοντας τις "Ρουκέτες" στην 4η σερί ήττα τους.

Οι Θάντερ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 81-64 στην τρίτη περίοδο και 100-85 με 7 λεπτά να μένουν για το τέλος της τέταρτης περιόδου. Όχι όμως δεν επηρεάστηκαν, παρά μέσα σε μερικά λεπτά περάσει μπροστά με 101-102! Η συνέχεια ήταν απλή πλέον για την Οκλαχόμα Σίτι, που λίγο αργότερα έκανε το σκορ 105-108 χάρη σε ένα σερί 6-0 και τελικά έφτασε στη νίκη.

Ο Πολ με 28 πόντους (27 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Θάντερ, με τον Ντανίλο Γκαλινάρι να προσθέτει 25 πόντους και 13 ριμπάουντ και τον Ντένις Σρούντερ 23 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 32 πόντους, 11 ριμπάουντ και 12 ασίστ και ο Τζέιμς Χάρντεν 29 πόντους, αλλά με μόλις 9/29 σουτ, 1/17 εκ των οποίων ήταν τρίποντα, σε μία απογοητευτική βραδιά.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-22, 64-57, 87-71, 107-112

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 5 (1), Καπέλα 12 (7 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 32 (11 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Χάρντεν 29 (1/17 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), ΜάκΛεμορ 6 (2), Χάουζ 13 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σεφολόσα 5 (1), Γκόρντον5 (2/12 σουτ, 1 τρίποντο)

ΘΑΝΤΕΡ: Γκαλινάρι 25 (4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Άνταμς, Πολ 28 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 13 (10 ριμπάουντ), Ντορτ 8 (1), Μουσκάλα 1, Μπάζλεϊ 6 (5 ριμπάουντ), Σρούντερ 23 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάρτον 2, Ντιαλό 6