NBA

Ρόκετς - Νάγκετς 130-104: Περίπατος με 35αρη Χάρντεν

AP Photo/Eric Christian Smith AP PHOTO/ERIC CHRISTIAN SMITH

Μία κλάση ανώτεροι οι Ρόκετς, διέλυσαν με 130-104 τους Νάγκετς, με τον Χάρντεν να σημειώνει μία... σβηστή 35αρα.

Επειτα από σχεδόν δύο μήνες οι Ρόκετς είναι (σχεδόν) πλήρεις, αφού λείπει μόνο Τζέραλντ Γκριν. Στο πρώτο τους παιχνίδι λοιπόν με πλήρη σύνθεση, έκαναν ένα μικρό πάρτι κόντρα στους Νάγκετς, παίρνοντας μία άνετη νίκη με 130-104.

Το Χιούστον είχε αρκετά πάνω-κάτω στο ματς. Ξεκίνησε εκρηκτικά, ξεφεύγοντας με 38-26 στην πρώτη περίοδο και 69-52, κατόπιν... προσγειώθηκε στην τρίτη περίοδο, όταν οι Νάγκετς μείωσαν σε 92-89 και στο τέλος... εξερράγη. Στην τέταρτη περίοδο λοιπόν, έτρεξε ένα τρομερό επιμέρους σκορ 38-15 και έφτασε, τελικά, σε μία άνετη νίκη.

Ο Τζέιμς Χάρντεν με 35 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να προσθέτει 28 πόντους και τους Κλιντ Καπέλα και Αϊζάια Χάρτενσταϊν από 16 πόντους.

Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 21 πόντους, ο Μόντε Μόρις 18 πόντους και ο Πολ Μίλσαπ 13 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-26, 69-52, 92-89, 130-104

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ (8 ριμπάουντ), Χάουζ 8 (2), Καπέλα 16 (10 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 28 (7 ασίστ), Χάρντεν 35 (6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κλαρκ 3 (1), Χάρτενσταϊν 16 (12 ριμπάουντ), Κλέμονς 3 (1), Ριβερς, ΜάκΛεμορ 9 (3), Γκόρντον 12 (3)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κρεγκ 3 (1), Γιόκιτς 21 (8 ριμπάουντ, 6 λάθη), Μάρεί 12 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπάρτον 10 (5/16 σουτ, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ερνανγκόμεθ, Βάντερμπιλτ 2, Πόρτερ 7 (1), Γκραντ 4, Πλάμλι 4, Τσάντσαρ, Μόρις 18 (1), Μπίσλεϊ 10 (2)