NBA

Ρόκετς - Μπακς 111-117: Άλωσαν το Χιούστον με "τριπλό" Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Milwaukee Bucks forward Giannis Antetokounmpo dunks during the second half of the team's NBA basketball game against the Houston Rockets, Thursday, Oct. 24, 2019, in Houston. (AP Photo/Eric Christian Smith) AP PHOTO/ERIC CHRISTIAN SMITH

Με τον Γιάννη να κάνει triple-double, οι Μπακς επέστρεψαν από το -16 και νίκησαν με 117-111 τους Ρόκετς, δείχνοντας χαρακτήρα στο τέλος όταν ο "Greek Freak" αποβλήθηκε με 6 φάουλ!

Οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο φρόντισαν να στείλουν μήνυμα από την αρχή της σεζόν σε όλο το ΝΒΑ: Θα είναι (πολύ) καλοί και φέτος! Με τον "Greek Freak" να κάνει triple-double, το Μιλγουόκι έδειξε χαρακτήρα στο Χιούστον, ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων και πήρε τη νίκη με 117-111!

Αυτό που κάνει ωστόσο ακόμα πιο εντυπωσιακή τη νίκη των Μπακς είναι ότι χρειάστηκε στα τελευταία 5 λεπτά του παιχνιδιού να αγωνιστούν χωρίς τον Γιάννη, ο οποίος αποβλήθηκε με 6 φάουλ.

Στο προηγούμενο διάστημα του αγώνα πάντως ο MVP της σεζόν 2018/19 φρόντισε να δείξει τα δόντια του, ολοκληρώνοντας τελικά τον αγώνα με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο - το τελευταίο ήρθε πάνω στον Χάρντεν - σε μία τρομερή εμφάνιση.

Από κοντά ακολούθησε τον Γιάννη ο Γουέσλι Μάθιους με 14 πόντους, με τον εξαιρετικό Έρσαν Ιλιασόβα να προσθέτει 13 πόντους και 11 ριμπάουντ και τους Κρις Μίντλετον, Έρικ Μπλέντσο και Μπρουκ Λόπεζ από 11 πόντους. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έμεινε εκτός αποστολής.

Για τους Ρόκετς, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 24 πόντους, 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Τζέιμς Χάρντεν 19 πόντους (αλλά με 2/13 σουτ), 7 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 7 λάθη και ο Πι Τζέι Τάκερ 17 πόντους.

ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Οι Ρόκετς ξεκίνησαν εκρηκτικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 12-2 και 17-5 στην αρχή του αγώνα, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 30-23. Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα ήταν ακόμα καλύτεροι, ανεβάζοντας σταδιακά την διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας μία προβάδισμα 16 πόντων (66-50) παρά την άσχημη βραδιά του Χάρντεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπακς θα έβγαζαν σιγά-σιγά αντίδραση, κατεβάζοντας την διαφορά στους 6 πόντους (77-71) χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 12-2, με το Χιούστον ωστόσο να έχει ακόμα το πάνω χέρι και να κλείνει την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 87-78. Το παιχνίδι όμως είχε δρόμο ακόμα.

Στην τέταρτη περίοδο οι Μπακς μπήκαν με ορμή και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 13-3 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (90-91). Οι Ρόκετς αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 95-91, ωστόσο το Μιλγουόκι απάντησε άμεσα με ένα σερί 10-0 για να ξεφύγει με 95-101. Σε εκείνο το σημείο ήταν που αποβλήθηκε ο Γιάννης, με τα δεδομένα να φαίνεται να αλλάζουν. Οι Μπακς όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τους Ιλιάσοβα, Λόπεζ, Μίντλετον και Μάθιους να σημειώνουν μεγάλα σουτ, έφτασαν στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-23, 66-50, 87-78, 111-117

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 17 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάουζ 8 (2), Καπέλα 13 (12 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 24 (3 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάρντεν 19 (2/13 σουτ, 14/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 λάθη), Σεφολόσα, Τσάντλερ 10, Ρίβερς 3, ΜάκΛεμορ 6 (2), Γκόρντον 11 (4/19 σουτ, 3 τρίποντα)

ΜΠΑΚΣ: Γ. Αντετοκούνμπο 30 (9/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/11 βολές, 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Μίντλετον 11 (4/16 σουτ, 3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 11 (1), Μπλέντσο 11 (2), Μάθιους 14 (2), Ιλιασόβα 13 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ 2, Χιλ 8 (2), Μπράουν 2, Κόναγκτον 10 (2), Κόρβερ 5 (1)