NBA

Ρόκετς - Λέικερς 113-97: Ασταμάτητος Χάρντεν, δε μπορούσε χωρίς ΛεΜπρόν το Λ.Α

Kim Klement/Pool Photo via AP KIM KLEMENT/POOL PHOTO VIA AP

Ο Τζέιμς Χάρντεν πραγματοποίησε την πιο παραγωγική εμφάνισή του στην "φούσκα", άγγιξε την 40αρα και οδήγησε τους - χωρίς Γουέστμπρουκ - Ρόκετς στη νίκη με 113-97 κόντρα στους - χωρίς ΛεΜπρόν - Λέικερς.

Ο Τζέιμς Χάρντεν έψαχνε από τότε που επανεκκίνησε η σεζόν στη "φούσκα" μία δυναμική εμφάνιση. Έμελλε να την πραγματοποιήσει κόντρα στους - χωρίς ΛεΜπρόν Τζέιμς - Λέικερς, οδηγώντας το - χωρίς Γουέστμπρουκ - Χιούστον στη νίκη με 113-97, σε έναν αγώνα που το Χιούστον ευστόχησε σε 21 τρίποντα. Με αυτή τη νίκη οι "Ρουκέτες" έπιασαν τους Τζαζ στην τέταρτη θέση στην Δύση με ρεκόρ 43-25.

Ο "Μούσιας" είχε τη μπάλα στα χέρια του συνεχώς λόγω και της απουσίας του Γουέστμπρουκ και ξεσπάθωσε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους, 8 ριμπάουντ και 12 ασίστ (αλλά και 9 λάθη), παίρνοντας από το χέρι το Χιούστον.

Με τον Χάρντεν μπροστάρη, οι Ρόκετς, ξέφυγαν με 65-56 στο πρώτο ημίχρονο και 94-79 στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας εύκολα στη νίκη κόντρα στους Λέικερς, που πρακτικά δεν απείλησαν ποτέ.

Ο Μπεν ΜάκΛεμορ με 20 πόντους, ο Τζεφ Γκριν με 15 πόντους και ο Ντάνουελ Χάουζ με 14 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Χάρντεν.

Για τους Λέικερς, ο Κάιλ Κούζμα είχε 21 πόντους και ο Άντονι Ντέιβις 17 πόντους και 12 ριμπάουντ (αλλά και 7 λάθη).

Τα δωδεκάλεπτα: 33-26, 65-56, 94-79, 113-97

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόβινγκτον 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜάκΛεμορ 20 (5), Χάουζ 14 (2), Χάρντεν 39 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 λάθη), Γκριν 15 (3), Ρίβερς 11 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Φρέιζερ

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 17 (12 ριμπάουντ, 7 λάθη), Κούζμα 21 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κουκ 6 (2/10 σουτ), Γκριν 10, Κάλντγουελ-Πόουπ 10, Μόρις 3 (1), Ντάντλεϊ 2, Χάουαρντ 8 (15 ριμπάουντ, 6 λάθη), Σμιθ 2, Γουέιτερς 8 (2/10 σουτ), Χόρτον-Τάκερ 10