NBA

Ρόκετς - Κλίπερς 102-93: Μέγας Χάρντεν, πάτησε τους Κλίπερς

AP Photo/Mary Altaffer AP PHOTO/MARY ALTAFFER

Απίστευτος Τζέιμς Χάρντεν, διέλυσε τα πάντα στο διάβα του και σημείωσε 47 πόντους κόντρα στους Κλίπερς, οδηγώντας τους Ρόκετς στη νίκη με 102-93!

Πριν τον αγώνα με τους Κλίπερς ο Τζέιμς Χάρντεν είχε σπάσει ρεκόρ 50 χρόνων στο ΝΒΑ στο σκοράρισμα, αλλά με τα χειρότερα ποσοστά της καριέρας του. Κόντρα στους Κλίπερς θα φρόντιζε εκτός από το να σκοράρει, να βελτιώσει και τα ποσοστά του, οδηγώντας τους Ρόκετς στη νίκη με 102-93.

Ο "Μούσιας" πραγματοποίησε μία εμφάνιση βγαλμένη από την περσινή, μυθική, σεζόν του, νικώντας σχεδόν μόνος του την ομάδα του Λ.Α! Ο Χάρντεν δεν είχε αντίπαλο όλο το βράδυ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 47 πόντους με 5/13 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 16/17 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 44 λεπτά συμμετοχής, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους Ρόκετς!

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 17 πόντους (αλλά 6/20 σουτ) ακολούθησε σε απόδοση τον Χάρντεν, με τον Κλιντ Καπέλα να προσθέτει 12 πόντους και 20 ριμπάουντ, αλλά να αποχωρεί από το παρκέ περίπου 4.5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα επειδή δέχθηκε χτύπημα στο κεφάλι από τον ΤζαΜάικαλ Γκριν.

Για τους Κλίπερς, ο Κουάι Λέοναρντ είχε 26 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Λου Γουίλιαμς 20 πόντους και ο ΤζαΜάικαλ Γκριν 14 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Καθοδηγούμενοι από τον οίστρο του Χάρντεν, οι Ρόκετς έδειξαν από νωρίς τα δόντια τους, ξεφεύγοντας με 31-15 στην πρώτη περίοδο. Οι Κλίπερς πάντως δεν φάνηκε να επηρεάζονται και αργά αλλά σταθερά έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, μειώνοντας σε 74-68 στο τέλος της τρίτης περιόδου, καταφέρνοντας τελικά να περάσουν μπροστά (80-84) στα μέσα της τέταρτης περιόδου, χάρη σε τρίποντο και φάουλ του Λέοναρντ! Δεν έμελλε όμως να αντέξουν.

Με το παιχνίδι να είναι στην κόψη του ξυραφιού και το σκορ 90-88 για τους Ρόκετς, το Χιούστον έδειξε χαρακτήρα, καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 8-0 να ξεφύγει με 98-88 με 1.5 λεπτό να μένει για το φινάλε. Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί, με τον Χάρντεν τελικά να σημειώνει τους 17 από τους τελευταίους 22 πόντους της ομάδας του από τότε που το σκορ ήταν 80-84, κυριαρχώντας στο παρκέ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-15, 49-37, 74-68, 102-93

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 6 (2), Καπέλα 12 (20 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 17 (6/20 σουτ, 2 τρίποντα), Χάρντεν 47 (7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΜάκΛεμορ 8 (2), Σεφολόσα, Τσάντλερ 5 (9 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1/8 τρίποντα), ΚΛέμονς

ΚΛΙΠΕΡΣ: Πάτερσον, Λέοναρντ 26 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάρκλες 9 (1), Ζούμπατς 7, Μπέβερλι 6 (0/7 τρίποντα), Γκριν 14 (4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Χάρελ 4 (2/12 σουτ, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 20 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), ΜακΓκρούντερ 5 (1), Μαν 2, Ρόμπινσον