NBA

Ρόκετς - Γουόριορς 113-118: Μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή

AP Photo/Eric Christian Smith AP PHOTO/ERIC CHRISTIAN SMITH

Παρά την απουσία του Κέβιν Ντουράντ, οι Γουόριορς νίκησαν τους Ρόκετς μέσα στο Χιούστον 118-113 και προκρίθηκαν στους δυτικούς Τελικούς με 4-2 νίκες (VIDEOS)!

Οι Γουόριορς υπενθύμισαν στους Ρόκετς μία φράση που γνωρίζουν πολύ καλά στο ΝΒΑ από τα 90s και τον Ρούντι Τομιάνοβιτς: " μην υποτιμάτε την καρδιά του πρωταθλητή". Όσοι προεξόφλησαν ως δεδομένο τον έβδομο αγώνα λόγω της απουσίας του Κέβιν Ντουράντ, βιάστηκαν. Οι "πολεμιστές" νίκησαν τους Ρόκετς 118-113 στο Toyota Center και προκρίθηκαν για 5η συνεχόμενη χρονιά στους δυτικούς Τελικούς.

Ο Στέφεν Κάρι έμεινε στο μηδέν και είχε 0/5 σουτ και 3 φάουλ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έβαλε 33 πόντους στο δεύτερο και ήταν ο σταρ της βραδιάς . Παρά το κάκιστο πρώτο ημίχρονο και το γεγονός ότι χτύπησε εκ νέου στο τραυματισμένο μεσαίο δάχτυλο κατά την διάρκεια της τέταρτης περιόδου, ο σούπερ σταρ του Γκόλντεν Στέιτ σήκωσε όλη την ομάδα στην πλάτη του, σε ένα παιχνίδι με 21 εναλλαγές προβαδίσματος, στο οποίο καμία εκ των δύο δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη από οκτώ πόντους. Στο τέλος, πάντως, μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή.

Εξαιρετικός ήταν επίσης και ο Κλέι Τόμπσον (27 πόντοι), ο οποίος κράτησε όρθιους τους Γουόριορς στο πρώτο ημίχρονο με 21 πόντους και πέντε εύστοχα τρίποντα σε αυτό το χρονικό διάστημα, ενώ πολύ καλοί ήταν επίσης και οι Ντρέιμοντ Γκριν (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Άντρε Ιγκουοντάλα (17 πόντοι, 5 κλεψίματα). Ο "Iggy" έβαλε μάλιστα πέντε τρίποντα σε έναν αγώνα για πρώτη φορά από το 2013! Συν τοις άλλοις, μεγάλη βοήθεια προσέφεραν από τον πάγκο και οι Κεβόν Λούνι (14 πόντοι), Σον Λίβινγκστον (11 πόντοι).

Από πλευράς Χιούστον ξεχώρισαν οι Τζέιμς Χάρντεν (35 πόντοι), Κρις Πολ (27 πόντοι), ωστόσο δεν απέτρεψαν τον αποκλεισμό από τους Γουόριορς στα playoffs για τέταρτη φορά την τελευταία πενταετία. Το Χιούστον δεν εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Ντουράντ, ούτε το κακό πρώτο ημίχρονο του Κάρι. Η ομάδα του Μάικ Ντ'Αντόνι βρισκόταν διαρκώς πίσω στο σκορ (42-50 στο 20') και παρότι προηγήθηκε με 89-82 στο 37', το Γκόλντεν Στέιτ απάντησε γρήγορα.

Οι "Dubs" ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι και στα τελευταία λεπτά ανέλαβε δράση ο Κάρι, ο οποίος έκανε το σκορ 97-102 με τρίποντο στο 45' και στη συνέχεια έβαλε διαδοχικά ένα δίποντο και ένα τρίποντο, παρότι έπαιζε με εμφανείς πόνους στο αριστερό χέρι. Το τελειωτικό χτύπημα το έριξε πάντως ο Τόμπσον . Αρχικά με ένα κλέψιμο στο τελευταίο λεπτό και ακολούθως με το τρίποντο που έκανε το σκορ 104-110 με 36,1'' να απομένουν.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-27, 57-57, 87-82, 113-118.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ (Ντ’Αντόνι): Τάκερ 15 (3 κλεψίματα), Καπέλα 10 (10 ριμπάουντ), Πολ 27 (11/19 σουτ, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρντεν 35 (5/10 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη), Γκόρντον 9, Νενέ 2, Ρίβερς 9, Γκριν 6, Σάμπερτ.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γκριν 8 (10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπόγκουτ, Κάρι 33 (5/9 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 11/11 βολές), Ιγκουοντάλα 17 (5/8 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Τόμπσον 27 (3/7 δίποντα, 7/13 τρίποντα), Μπελ 4, Γερέμπκο 2, ΜακΚίνι, Λούνι 14 (6/8 δίποντα), Κουκ 2, Λίβινγκστον 11.

Photo credits: AP Photo/Eric Christian Smith