NBA

Ράπτορς - Σέλτικς 94-112: Κελτικός περίπατος στο Game 1 των ημιτελικών

Boston Celtics' Jayson Tatum (0) works against Toronto Raptors' OG Anunoby (3) during the second half of an NBA basketball game Friday, Aug. 7, 2020 in Lake Buena Vista, Fla. (AP Photo/Ashley Landis, Pool) AP

Με καταπληκτικό ξεκίνημα στο Game 1 της ημιτελικής σειράς της Ανατολικής Περιφέρειας, οι Σέλτικς έχτισαν νωρίς-νωρίς προβάδισμα 20 πόντων και επικράτησαν εύκολα των πρωταθλητών Τορόντο Ράπτορς.

Το πρώτο ματς της ημιτελικής σειράς της Ανατολικής Περιφέρειας ανάμεσα στους Ράπτορς και τους Σέλτικς εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Η ομάδα της Βοστώνης επικράτησε εύκολα των πρωταθλητών ΝΒΑ (112-94), με πολυφωνία στην επίθεση, με αξιόπιστη άμυνα, με ένα +18 (31-13) που χτίστηκε στα εννέα πρώτα λεπτά και την βοήθησε να φτάσει μέχρι το τέλος χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα. Τα τρία γρήγορα φάουλ του Πασκάλ Σιάκαμ και τα πολλά λάθη στα πρώτα λεπτά έριξαν τους Καναδούς στο καναβάτσο, σε μια σειρά όμως που δείχνει πως θα έχει πολύ δρόμο μέχρι η καλύτερη ομάδα να προκριθεί στους NBA Finals.

Μεγάλο ματς και στις δύο άκρες του παρκέ από τον Μάρκους Σμαρτ που άνοιξε το γήπεδο με τα μακρινά του σουτ, ξεκίνησε πάρα πολύ άσχημα το παιχνίδι ο Τζέισον Τέιτουμ αλλά ανέβασε στροφές και ήταν εξαιρετικός στη συνέχεια, κέρδισε την πρώτη μάχη απέναντι στον Μαρκ Γκασόλ ο Ντάνιελ Τάις, ακολούθησαν οι Κέμπα Γουόκερ - Τζέιλεν Μπράουν, με τον πρώτο να έχει ενοχλήσεις στο ταλαιπωρημένο του γόνατο αλλά να σφίγγει τα δόντια και να μένει στο ματς μέχρι το φινάλε.

Οι Σέλτικς ήταν καταπληκτικοί στην πρώτη περίοδο. Έχτισαν προβάδισμα 11 πόντων (22-11) μόλις στο έβδομο λεπτό, με τα τρίποντα του Ιμπάκα να κρατούν τους Ράπτορς όρθιους, αλλά τον Σιάκαμ να κάνει το τρίτο του φάουλ στο 8' δίνοντας τετράποντο στου Μπράουν για το 26-13. Έξι λάθη των Καναδών έστειλαν τη διαφορά στους 18 (31-13) πολύ γρήγορα, με τους Κέλτες εντυπωσιακούς στην επίθεση παρά το γεγονός ότι ο Τέιτουμ πέτυχε μόλις δύο πόντους σε αυτό το πρώτο δωδεκάλεπτο. Οι Ράπτορς μάζεψαν σχετικά γρήγορα τη διαφορά στο 39-30, εκεί όμως οι Σέλτικς συνήλθαν γρήγορα. Ένα μακρινό σουτ του Οτζελέγε για το 51-35 και ένα ακόμη του Γουόκερ στην εκπνοή για το 59-42 κράτησαν το Τορόντο σε απόσταση και οι παίκτες του Μπραντ Στίβενς δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, φτάνοντας δια περιπάτου στο 1-0.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-39, 42-59, 73-88, 94-112

ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Ανουνόμπι 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σιάκαμ 12 (5/15 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκασόλ 7 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΒανΒλίτ 11 (2/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα), Λάουρι 17 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ιμπάκα 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πάουελ 10 (2), Ντέιβις 7 (1), Μπουσέρ 2, Τόμας, Χόλις-Τζέφερσον

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Μπράουν 14 (3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέιτουμ 21 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τάις 13 (15 ριμπάουντ), Σμαρτ 21 (5/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουόκερ 18 (4/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουαναμέικερ 7 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Οτζελέγε 3 (1), Γκραντ Γουίλιαμς, Λάνγκφορντ 2, Πουαριέ