NBA

Ράπτορς - Σέλτικς 100-122: Διαστημική Βοστώνη, διέλυσε το Τορόντο

Boston Celtics' Jayson Tatum (0) during the first half of an NBA basketball game against the Los Angeles Lakers Sunday, Feb. 23, 2020, in Los Angeles. (AP Photo/Marcio Jose Sanchez) AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Απίστευτα πράγματα από τους Σέλτικς, που προηγήθηκαν ακόμα και με 40 πόντους διαφορά κόντρα στους Ράπτορς, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 122-100.

Οι Ράπτορς ήταν μαζί με τους Σανς οι πιο φορμαρισμένες ομάδες στην "φούσκα". Οι Σέλτικς ωστόσο φρόντισαν να τους προσγειώσουν και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, διαλύοντάς τους με 122-100.

Το τελικό σκορ μάλιστα είναι κολακευτικό για το Τορόντο, αφού η Βοστώνη έκανε από την αρχή του αγώνα ότι ήθελε, ξέφυγε με 37-52 στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε κάποια στιγμή να προηγείται ακόμα και με 40 πόντους διαφορά (!) πριν κατεβάσει ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 18 πόντους και τον Κέμπα Γουόκερ 17 πόντους.

Για τους Ράπτορς, ο Φρεντ ΒανΒλίτ είχε 13 πόντους (αλλά με 4/14 σουτ) και οι Πασκάλ Σιάκαμ, Κάιλ Λάουρι, Ρόντα Χόλις-Τζέφερσον και Νόρμαν Πάουελ από 11 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 14-21, 37-52, 57-91, 100-122

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 11 (5/15 σουτ, 1 τρίποντο), Ανουνόμπι 3 (1), Γκασόλ 6 (9 ριμπάουντ), Λάουρι 11, ΒανΒλίτ 13 (4/14 σουτ, 1 τρίποντο), Μπουσέρ 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουάτσον, Χόλις-Τζέφερσον 11 (5 ριμπάουντ), Τζόνσον 7 (1), Ιμπάκα 2 (1/9 σουτ), Πάουελ 11, Τόμας 6 (2), Ντέιβις 10 (2)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 18 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χέιγουορντ 9 (9 ριμπάουντ), Τάις 11 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γουόκερ 17 (4), Μπράουν 20 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 11 (3), Γ. Γουίλιαμς 4, Ρ. Γουίλιαμς 10, Γουαναμέικερ 15 (1), Σμαρτ 2 (1/8 σουτ, 5 ασίστ), Γκριν 5, Λάνγκφορντ