NBA

Ράπτορς - Πέλικανς 130-122: Καρδιά πρωταθλητή και νίκη στην παράταση

AP Photo/Kathy Willens AP PHOTO/KATHY WILLENS

Με τους Σιάκαμ και ΒανΒλίτ να σημειώνουν παρέα 68 πόντους, οι Ράπτορς επιβλήθηκαν έπειτα από τρομερό παιχνίδι με 130-122 στην παράταση των Πέλικανς στην πρεμιέρα του ΝΒΑ.

Η καλύτερη δυνατή πρεμιέρα σε μία σεζόν γεμάτη υποσχέσεις για το ΝΒΑ. Στον εναρκτήριο αγώνα της χρονιάς, οι Ράπτορς και οι Πέλικανς πρόσφεραν στον κόσμο ένα τρομερό παιχνίδι, με τους πρωταθλητές - που πριν τον αγώνα παρέλαβαν τα δακτυλίδια τους - να παίρνουν τη νίκη με 130-122 στην παράταση.

Ήταν ένας αγώνας που έμοιαζε με το ιδανικό πρώτο πιάτο της σεζόν, με τους Πέλικανς να παρουσιάζονται εξαιρετικά ανταγωνιστικοί παρά την απουσία του παιδιού-θαύμα, Ζάιον Γουίλιαμσον, και να ολοκληρώνουν τον αγώνα με 19/45 τρίποντα! Στο τέλος ωστόσο δεν άντεξαν, με το Τορόντο να δείχνει χαρακτήρα στο φινάλε.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ με 34 πόντους, 18 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των πρωταθλητών - αλλά αποβλήθηκε λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα - με τον Φρεντ ΒανΒλίτ να προσθέτει κι αυτός 34 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ και τον Κάιλ Λάουρι 22 πόντους.

Για τους Πέλικανς, ο Μπράντον Ίνκραμ είχε 22 πόντους, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 16 πόντους και ο Τζος Χαρτ 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Εξαιρετικό ντεμπούτο έκανε και ο Νικολό Μέλι, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ ΟΙ ΠΕΛΙΚΑΝΣ, ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΟΙ ΡΑΠΤΟΡΣ

Οι Πέλικανς ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 11 πόντους διαφορά (4-15). Πολύ γρήγορα ωστόσο οι Ράπτορς ισορρόπησαν την κατάσταση και μείωσαν σε 27-30 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Πολύ γρήγορα πάντως οι Πέλικανς είχαν ξεφύγει ξανά με διψήφια διαφορά στην δεύτερη περίοδο (33-44), καταφέρνοντας τελικά να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα (56-61).

Στο δεύτερο ημίχρονο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι Ράπτορς συνέχισαν πάντως να μένουν κοντά στο σκορ και τελικά να περάσουν μπροστά με 88-86 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τους Σιάκαμ και ΒανΒλίτ να είναι ασταμάτητοι. Δεν κατάφεραν ωστόσο ποτέ να χτίσουν διαφορά ασφαλείας, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος της τέταρτης περιόδου. Το Τορόντο είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Νόρμαν Πάουελ στο φινάλε της τέταρτης περιόδου δεν βρήκε στόχο.

Στην παράταση πάντως οι Ράπτορς θα έβρισκαν τελικά τον τρόπο να πάρουν τη νίκη. Οι πρωταθλητές σταδιακά αύξησαν την πίεση στην άμυνά τους και ακολούθως είδαν τους ΒανΒλίτ και Λάουρι να βάζουν μεγάλα σουτ, με τους Πέλικανς να μην έχουν απάντηση αυτή τη φορά και τελικά να υποκλίνονται στην ανωτερότητα του Τορόντο.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-30, 56-61, 88-86, 117-117, 130-122

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 34 (2 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ανουνόμπι 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκασόλ 6 (1), Λάουρι 22 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΒανΒλίτ 34 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ιμπάκα 13, Ντέιβις 5 (1), Πάουελ 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ).

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Φέιβορς 6 (7 ριμπάουντ), Ίνγκραμ 22 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόλιντεϊ 13 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπολ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέντικ 16 (4), Μέλι 14 (4), Οκαφόρ 8, Τζάκσον 9 (1), Αλεξάντερ-Γουόκερ 3 (1/10 σουτ), Μουρ 5 (1), Χαρτ 15 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 3