NBA

Ράπτορς - Μπακς 120-102: Ισοπεδωτικό Τορόντο και 2-2

AP Photo/Mary Altaffer AP PHOTO/MARY ALTAFFER

Καταιγιστικοί οι Ράπτορς, προηγήθηκαν ακόμα και με 25 πόντους κόντρα στους Μπακς, πήραν τη νίκη με 120-102 στο Game 4 και ισοφάρισαν σε 2-2 την σειρά. Πάλευαν μόνοι τους Γιάννης Αντετοκούνμπο και Μίντλετον.

Οι Ράπτορς έδειξαν για δεύτερο σερί παιχνίδι στο Τορόντο ότι θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους. Παρά το γεγονός πως ήταν εμφανές ότι ο Καγουάι Λέοναρντ δεν ήταν 100% έτοιμος λόγω ενοχλήσεων στο δεξιό γόνατο, οι Ράπτορς διέσυραν με 120-102 τους Μπακς στο Game 4 της σειράς και ισοφάρισαν σε 2-2 την σειρά.

Το Τορόντο πήρε το πάνω χέρι στην δεύτερη περίοδο του αγώνα και έκτοτε δεν έκανε ξανά πίσω. Έχοντας 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και μία άμυνα που έπνιξε τους σουτέρ του Μιλγουόκι, έφτασε σε μία πανάξια νίκη, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην σειρά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλεψε, ωστόσο αυτό δεν έφτανε. Ξεκίνησε δυναμικά με μερικά καρφώματα , είχε αρκετές καλές στιγμές και τελικά ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους με 9/17 σουτ, 6/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα, χωρίς πάντως να εντυπωσιάσει.

Ο Κάιλ Λόουρι με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Λέοναρντ να προσθέτει 19 πόντους, τον Νόρμαν Πάουελ 18 πόντους και τους Σερτζ Ιμπάκα και Μαρκ Γκασόλ από 17 πόντους.

Ο MVP

Ο Κάιλ Λόουρι έχει ακούσει πολλά κατά την διάρκεια της καριέρας του για τις επιδόσεις του στα playoffs. Στο Game 4 ωστόσο με τους Μπακς έκλεισε στόματα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους (12 εκ των οποίων στην πρώτη περίοδο), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και αρκετά μεγάλα σουτ, σε μία μεγάλη εμφάνιση.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι παγκίτες των Ράπτορς, βασικά οι Πάουελ, Ιμπάκα και ΒανΒλίτ, σημείωσαν παρέα 48 πόντους έναντι μόλις 23 των αντίστοιχων των Μπακς. Για την ακρίβεια, οι πόντοι των αναπληρωματικών θα ήταν ακόμα λιγότεροι αν δεν σκόραραν με το παιχνίδι να έχει κριθεί, σε ένα στατιστικό που δείχνει πολλά.

Ενδιαφέρον είναι και το γεγονός ότι οι δύο ομάδες είχαν παρέα 62 ασίστ (32 οι Ράπτορς, 30 το Μιλγουόκι), όπως και ότι το Τορόντο είχε 24/27 βολές έναντι μόλις 17/26 βολών των Μπακς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Μπακς ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με τον Γιάννη να σημειώνει 6 μαζεμένους πόντους "έγραψαν" το 5-12. Το Τορόντο ωστόσο δεν άργησε να αντιδράσει, ισοφαρίζοντας άμεσα σε 15-15. Έκτοτε καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων, με το Τορόντο να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 32-31.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ράπτορς μπήκαν με δύναμη και ολοκληρώνοντας ένα σερί 13-0 που ξεκίνησε στο φινάλε της πρώτης περιόδου ξέφυγαν με 41-31. Οι Μπακς θέλησαν να απαντήσουν και κατέβασαν την διαφορά αρχικά στους 5 πόντους (45-40) και ακολούθως στους 4 πόντους (52-48) χάρη στον Μίντλετον. Κάπου εκεί ωστόσο ανέλαβε δράση ο Λόουρι και με συνεχόμενους πόντους βοήθησε το Τορόντο να πάει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 10 πόντων (65-55).

Οι Ράπτορς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο στην τέταρτη περίοδο και με τους παγκίτες του να δίνουν λύσεις ξέφυγε με 104-84. Το Μιλγουόκι θέλησε να βγάλει πάλι αντίδραση και χάρη στον Μίντλετον και ένα μικρό ξέσπασμα του Γιάννη κατέβασαν την διαφορά στους 14 πόντους (107-93). Το Τορόντο ωστόσο δεν είχε σκοπό να χάσει αυτό το παιχνίδι και με ένα σερί 7-0 ανέβασε την διαφορά στους 21 πόντους (114-93), φτάνοντας τελικά στη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-31, 65-55, 94-81, 120-102

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 7 (6 ασίστ), Λέοναρντ 19 (7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γκασόλ 17 (7 ασίστ), Λόουρι 25 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκριν 4, Μπουσέρ, Μόρελαντ, Μίλερ, Πάουελ 18 (5 ριμπάουντ), Ιμπάκα 17 (13 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 13, Λιν, Μικς

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίροτιτς 11, Αντετοκούνμπο 25 (9/17 σουτ, 6/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα), Μίντλετον 30 (11/15 σουτ, 7 ασίστ), Λόπεζ 8, Μπλέντσο 5, Ιλιασόβα 7, Χιλ 5, Μπρόγκντον 4, Κόνατον 3, Γουίλσον, Φρέιζερ 2, Μπράουν 2, Σνελ

Τα ομαδικά στατιστικά των Ράπτορς: 27/46 δίποντα, 14/41 τρίποντα, 24/27 βολές, 44 ριμπάουντ, 32 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 26/55 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 17/26 βολές, 40 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 12 λάθη