NBA

Ράπτορς - Μάβερικς 110-107: Αδιανόητη ανατροπή από το -30 για το Τορόντο!

AP Photo/Charles Rex Arbogast AP PHOTO/CHARLES REX ARBOGAST

Απίστευτο κι όμως... καναδικό! Οι Ράπτορς έκαναν μία αδιανόητη ανατροπή κόντρα στους Μάβερικς, αφού επέστρεψαν από το -30 και πήραν τη νίκη με 110-107!

Να είναι η καρδιά του πρωταθλητή; Να είναι το ένστικτο της αυτοσυντήρησης; Ό,τι και αν είναι, οι Ράπτορς το έχουν, αφού ήταν υπεύθυνοι για τη μεγαλύτερη ανατροπή της τελευταίας 10ετίας σε αγώνα κανονικής περιόδου στο ΝΒΑ, επιστρέφοντας από το -30 για να νικήσουν με 110-107 τους - χωρίς Ντόντσιτς - Μάβερικς!

Παίζοντας για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς τους Σιάκαμ, Γκασόλ και Πάουελ, το Τορόντο είδε το Ντάλας να κάνει πάρτι από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα και να ξεφεύγει με 53-83 περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και 63-86 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Παρόλα αυτά δεν τα παράτησε και με τον Κάιλ Λάουρι να σημειώνει 20 πόντους στην τέταρτη περίοδο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 47-21 και πήρε μία τρελή νίκη!

Ο Λάουρι ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ, με τον Κρις Μπουσέρ να προσθέτει 21 πόντους και τον Ρόντα Χόλις-Τζέφερσον 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Μάβερικς, ο Τζέιλεν Μπράνσον είχε 21 πόντους και 9 ασίστ, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 19 πόντους (αλλά με 5/15 σουτ) και 12 ριμπάουντ και ο Ντουάιτ Πάουελ 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-17, 42-51, 63-86, 110-107

ΡΑΠΤΟΡΣ: Ιμπάκα 6 (3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 6 (6 ριμπάουντ), Λάουρι 32 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΒανΒλίτ 10 (2/13 σουτ, 1 τρίποντο), ΜακΚό 8 (2), Μπουσέρ 21 (7 ριμπάουντ), Χόλις-Τζέφερσον 18 (9 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίλερ

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πάουελ 17 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 19 (5/15 σουτ, 3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 14 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράνσον 21 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Χάρνταγουεϊ 16 (6/19 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλέμπερ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς 1, Ράιτ 5 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κάρι 1 (0/7 σουτ), Μπρόκχοφ 6 (1)