NBA

Ράπτορς - Γουόριορς: Άλλο η κανονική περίοδος, άλλο τα playoffs

AP Photo/Jeff Chiu AP PHOTO/JEFF CHIU

Το Τορόντο νίκησε δύο φορές στην κανονική περίοδο τους Γουόριορς, σε δύο αγώνες πάντως που καμία σχέση δεν θα έχουν με τους Τελικούς (VIDEOS).

Αν υπάρχει μία ομάδα στο ΝΒΑ που έχει κάθε λόγο να αισθάνεται άνετα όταν βρίσκειαπέναντί της τους Γουόριορς, αυτή είναι το Τορόντο. Βλέπετε, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν δύο φορές στην κανονική περίοδο και οι Ράπτορς κέρδισαν και τους δύο αγώνες. Στον έναν από αυτούς το έκαναν μάλιστα χωρίς τον Κοουάι Λέοναρντ.

Τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου, βέβαια, μικρή σημασία έχουν. Ειδικά στην περίπτωση των Γουόριορς και των Ράπτορς. Οι λόγοι είναιτρεις: 1) Άλλο η κανονική περίοδος και άλλο ταplayoffs,πόσο μάλλον οι Τελικοί. Πρόκειται για δύο διαφορετικές "σεζόν", που μικρή σχέση έχουν μεταξύ τους. Όπως είπε και ο Κάιλ Λάουρι στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου: " το τι έγινε στην κανονική περίοδο, δεν έχει καμία σημασία".

2)Οι απουσίες ήταν αρκετές και για τις δύο ομάδες στηνregular season.Στο πρώτο ματς, στο Τορόντο, οι Ράπτορς επικράτησαν με 131-128 στην παράταση , παρά τους 51 πόντους που πέτυχε ο Ντουράντ και τους 20 που είχε ο... Γερέμπκο. Οι απουσίες των Κάρι και Γκριν αποδείχθηκαν πιο σημαντικές...Ο Ντουράντ ήταν ασταμάτητος και στο δεύτερο παιχνίδι, σημειώνοντας 30πόντους. Ο Κάρι και ο Γκριν έπαιξαν όμως προερχόμενοι από τραυματισμούς εκείνο το βράδυ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το Τορόντο να νικήσει εύκολα τους Γουόριορς στο Οκλαντ 113-93 . Χωρίς τον Λέοναρντ.

Τα highlights του πρώτου αγώνα στο Τορόντο:

3) Οι δύο φιναλίστ αναμετρήθηκαν στις 29 Νοεμβρίου και στις 12 Δεκεμβρίου. Πριν από πεντέμισι μήνες δηλαδή. Έκτοτε, το Τορόντο έκανε την ανταλλαγή του Μαρκ Γκασόλ, αλλάζοντας σημαντικάτοrotationκαι τοπαιχνίδι του.Οι Μάιλς, Ράιτ και Περτλ δεν υπάρχουν πια στον πάγκο και οι ΒανΒλίτ, Πάουελ αναβαθμίστηκαν.Οι Γουόριορς, από την άλλη, πρόσθεσαν και αυτοί έναν βαρύ σέντερ, τον Αντριου Μπόγκουτ.

Τα highlights του δεύτερου αγώνα στο Όκλαντ:

Οι πόντοι των δύο ομάδων στους αγώνες της κανονικής περιόδου:

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ - ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ 131-128(29/11)

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ(Νερς): Λέοναρντ 37 (14/24 σουτ, 8 ριμπάουντ), Σιάκαμ 26 (8/10 σουτ), Λάουρι 10 (8 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Γκριν 13, Ιμπάκα 20 - Ανουνόμπι 5, Βαλαντσιούνας 12, ΒανΒλίτ, Ράιτ 8, Μάιλς.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ(Κερ): Τόμπσον 23, Ντουράντ 51 (18/31 σουτ, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ιγκουοντάλα 6, Κουκ 8, Τζόουνς 2 - Γερέμπκο 20 (9 ριμπάουντ), Λούνι 7 (10 ριμπάουντ), Λι 7, Λίβινγκστον 4, Μπελ, Εβανς.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ - ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ93-113(12/12)

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ(Κερ): Τόμπσον 20, Ντουράντ 30 (13/22 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρι 10 (3/12 σουτ), Γκριν 2 (7 ασίστ), Λούνι 4 - Γερέμπκο3, ΜακΚίνι 7,Λίβινγκστον 1, Μπελ5(7ριμπάουντ),Κουκ 13,Εβανς2, Λι 2.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ(Νερς): Σιάκαμ13, Λάουρι23(12ασίστ), Γκριν 15, Ιμπάκα 20(12 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 10 - Ράιτ6, Ανουνόμπι4,Μάιλς 8,Βαλαντσιούνας6 (7 ριμπάουντ), Μονρό 5, Μπράουν, Ρίτσαρντσον.

Photo credits: AP Photo/Jeff Chiu