NBA

Ράπτορς - Γουόριορς 105-106: Αθάνατοι πολεμιστές!

AP Photo/Kamil Krzaczynski AP PHOTO/KAMIL KRZACZYNSKI

Συγκινητικοί οι Γουόριορς, είδαν τον Ντουράντ να αποχωρεί από το παρκέ τραυματίας αλλά έδειξαν χαρακτήρα στο Τορόντο και πήραν τη νίκη με 106-105, μειώνοντας σε 3-2 την σειρά!

Οι Γουόριορς είναι ακόμα ζωντανοί! Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι - το καλύτερο της σειράς - το Γκόλντεν Στέιτ επιβλήθηκε με 106-105 των Ράπτορς στο Game 5 και μείωσε σε 3-2 νίκες, δείχνοντας καρδιά-πρωταθλητή!

Οι Γουόριορς ήταν συγκινητικοί, καταφέρνοντας να ξεπεράσουν ένα σωρό εμπόδια, με σημαντικότερο το σοκ της απώλειας του Κέβιν Ντουράντ - ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για ζημιά στον αχίλλειο τένοντα - ενώ στην τέταρτη περίοδο έχασαν (ξανά) και τον Κεβον Λούνι!

Σαν να μην έφτανε αυτό, είδαν τους Ράπτορς να ξεφεύγουν με 103-97 με 3.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε και να μοιάζουν έτοιμοι να κατακτήσουν τον τίτλο. Το Γκόλντεν Στέιτ ωστόσο δεν τα παράτησε και ευστοχώντας σε τρία σερί τρίποντα (δύο από τον Κλέι Τόμπσον και ενδιάμεσα ένα από τον Στεφ Κάρι) έκανε το σκορ 103-106 με 1 λεπτό να μένει για το φινάλε! Ακολούθησε ένα καλάθι του Καίλ Λάουρι για το 105-106 και μία σειρά από άσχημες επιθέσεις για τις δύο ομάδες, με τον Λάουρι να αστοχεί στο φινάλε στο σουτ που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη και μαζί το πρωτάθλημα στους Ράπτορς!

Για τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 26 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Κάιλ Λάουρι 18 πόντους και ο Μαρκ Γκασόλ 17 πόντους.

Ο MVP

Ο Κλέι Τόμπσον πήρε από το χέρι τους Γουόριορς στο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Ο All Star γκαρντ κράτησε τους Γουόριορς μπροστά στο ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ όταν οι Γουόριορς βρέθηκαν πίσω ήταν αυτός που με δύο μεγάλα τρίποντα άλλαξε τα δεδομένα, ολοκληρώνοντας τελικά τον αγώνα με 26 πόντους με 9/21 σου (7/13 εκ των οποίων τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι Γουόριορς ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 20/42 τριποντα (47.6%), σε μία μοναδική παράσταση. Την ίδια στιγμή οι Ράπτορς είχαν μόλις 8/32 τρίποντα. Άξιο αναφοράς και το γεγονός ότι το Γκόλντεν Στέιτ είχε 27 ασίστ έναντι 19 των Ράπτορς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν τον αγώνα με 5/5 τρίποντα, κάνοντας γρήγορα το σκορ 12-19. Οι Ράπτορς απάντησαν με ένα σερί 10-0 για να περάσουν μπροστά με 21-19, ωστόσο το Γκόλντεν Στέιτ είχε πάλι την απάντηση και με τον Κάρι να έχει 14 πόντους και τον Ντουράντ 11 πόντους έκανε το σκορ 28-34.

Στην δεύτερη περίοδο το Γκόλντεν Στέιτ ξέφυγε με 30-39, με το Τορόντο να μειώνει σε 34-39. Σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο Ντουράντ, με τον Κάζινς ωστόσο να περνάει στο παρκέ και με μαζεμένους πόντους να κάνει το σκορ 35-46, ενώ λίγο αργότερα ο Κάρι με τρίποντο και φάουλ έκανε το σκορ 39-52. Το Τορόντο ωστόσο κάπου εκεί έκανε την αντεπίθεσή του και με ένα ξέσπασμα μείωσε σε 56-57, με το Γκόλντεν Στέιτ να σημειώνει ωστόσο τους 5 τελευταίους πόντους της δεύτερης περιόδου για το 56-62.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Γουόριορς να ανεβάζουν την διαφορά στους 11 πόντους (56-67), αλλά τους Ράπτορς να μειώνουν άμεσα σε 63-67. Το Γκόλντεν Στέιτ φρόντισε όμως να έχει νέο ξέσπασμα και με ένα σερί 10-0 να κάνει το σκορ 63-77. Πάλι όμως οι Ράπτορς έβγαλαν σφυγμό και με ένα δικό τους σερί 10-0 μείωσαν σε 73-77, με το φινάλε της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους Γουόριορς να προηγούνται με 6 πόντους (78-84).

Στην τέταρτη περίοδο έπεφταν κορμιά. Κάποια στιγμή ο Λέοναρντ το πήρε πάνω του και με 10 σερί πόντους έφερε μόνος του τούμπα το ματς, κάνοντας στο σκορ 103-97.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-34, 56-62, 78-84, 105-106

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 12, Λέοναρντ 26 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκασόλ 17 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λάουρι 18 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γκριν 4, Πάουελ 2, Ιμπάκα 16 (6 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 11 (3), ΜακΚό

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΊΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Ντρ. Γκριν 10 ( 2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντουράντ 11 (3), Ιγκουοντάλα 5 (1), Κάρι 31 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμπσον 26 (7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπελ 2, ΜακΚίνι, Μπόγκουτ, Λούνι 4, Κάζινς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λίβικγκστον, Κουκ 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Ράπτορς: 30/53 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 21/27 βολές, 43 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Γουόριορς: 18/40 δίποντα, 20/42 τρίποντα, 10/14 βολές, 37 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 15 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Χαράματα Παρασκευής (04:00) οι Γουόριορς θα υποδεχθούν τους Ράπτορς στο Game 6