NBA

Ράπτορς - Γουόριορς 104-109: Με καρδιά πολεμιστή

AP Photo/Matt Slocum AP PHOTO/MATT SLOCUM

Σπουδαίοι οι Γουόριορς στο Game 2 στο Τορόντο, έχασαν με τραυματισμό τους Τόμπσον και Λούνι, αλλά πήραν τη νίκη με 109-104 επί των Ράπτορς και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά των τελικών!

Οι Γουόριορς έδειξαν τα δόντια τους στο Τορόντο. Παίζοντας με ψυχή και μυαλό, οι πρωταθλητές πήραν τη νίκη με 109-104 στο Game 2 επί των Ράπτορς και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά των τελικών του ΝΒΑ, έπειτα από συγκλονιστικό παιχνίδι. Η νίκη ωστόσο αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία όταν μάθει κάποιος ότι εκτός ότι παρατάχθηκαν, ξανά, χωρίς τον Ντουράντ, έχασαν κατά την διάρκεια του αγώνα με τραυματισμό τον Κέβον Λούνι (στο πρώτο ημίχρονο) και τον Κλέι Τόμπσον (στην τέταρτη περίοδο)!

Τίποτα από αυτά ωστόσο δεν είχε σημασία για το Γκόλντεν Στέιτ, που πήρε πολλά από πολλούς, και όχι μόνο από τους σταρ του, έτρεξε ένα σερί 20-0 στην τρίτη περίοδο για να περάσει μπροστά στο σκορ και έφτασε σε μία πανάξια νίκη.

Ο Τόμπσον με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Στεφ Κάρι να προσθέτει 23 πόντους (αλλά να μένει άποντος στην 4η περίοδο!), τον Ντρέιμοντ Γκριν 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ και τον ΝτεΜάρκους Κάζινς 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Για τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 34 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Φρεντ ΒανΒλίτ 17 πόντους και ο Κάιλ Λάουρι 13 πόντους, ενώ ο - ήρωας του πρώτου ματς - Πασκάλ Σιάκαμ έμεινε στους 12 πόντους με 5/18 σουτ.

O MVP

Ο Ντρέιμοντ Γκριν δεν έκανε τον θόρυβο που έκαναν οι συμπαίκτες του, αλλά - όπως πάντα - έκανε όλα τα υπόλοιπα. Σταθερός σε άμυνα και επίθεση, ο All Star φόργουορντ άλλαξε τις ισορροπίες, αγγίζοντας ξανά το triple-double, αφού τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι Γουόριορς ευστόχησαν σε 23 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο. Όλα προήλθαν από ασίστ, σε μία απίστευτη επίδειξη ομαδικότητας και ποιότητας των πρωταθλητών. Συνολικά το Γκόλντεν Στέιτ μοίρασε 34 ασίστ σε 38 εύστοχα σουτ (!), όταν το Τορόντο είχε μόλις 17 ασίστ και 15 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι το Τορόντο να καταφέρει χάρη σε ένα ξέσπασμα να ξεφύγει με 19-13. Οι Γουόριορς απάντησαν όμως με ένα σερί 10-0, κάνοντας το σκορ 19-23, με τους Ράπτορς να καταφέρνουν ωστόσο να κλείσουν τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 27-26.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα και χάρη σε ένα σερί 10-0 ξέφυγαν με 37-28, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε στους 12 πόντους (47-35). Κάπου εκεί ωστόσο "ξύπνησε" ο Κάρι με και συνεχόμενους πόντους κατάφερε ουσιαστικά μόνος του να κρατήσει στο ματς το Γκόλντεν Στέιτ, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 59-54 για το Τορόντο.

Στην τρίτη περίοδο τα δεδομένα άλλαξαν, αφού οι Γουόριορς ξαφνικά έσφιξαν την άμυνά τους και άρχισαν να βάζουν το ένα σουτ μετά το άλλο. Αποτέλεσμα ήταν ένα σερί 18-0 (βασικά 20-0 αν συνυπολογίσει κανείς ότι το Γκόλντεν Στέιτ είχε σημειώσει και τους 2 τελευταίους πόντους της δεύτερης περιόδου) κάνοντας το σκορ 59-72! Το Τορόντο θέλησε να αντιδράσει και κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, μειώνοντας αρχικά σε 71-78, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι τελικά 80-88.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Ράπτορς να προσπαθούν να βγάλουν αντίδραση και να μειώνουν σε 88-92. Σε εκείνο το σημείο όμως εμφανίστηκε ο Κουκ και με 2 σερί τρίποντα έκανε το 88-98, κόβοντας τον αέρα του Τορόντο. Κι αν στην επόμενη φάση ο Ιμπάκα μείωσε σε 91-98 (με τον Τόμπσον να αποχωρεί σε εκείνο το σημείο, οι Γουόριορς δεν έδειξαν να επηρεάζονται, κάνοντας με συνοπτικές διαδικασίες το σκορ 94-106. Το Τορόντο όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Οι Ράπτορς συνέχισαν να παλεύουν και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να μειώσουν σε 104-106 με 26 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε! Στην τελευταία επίθεση των Γουόριορς ωστόσο αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και όχι να κάνουν φάουλ, με τον Αντρέ Ιγκουοντάλα να τους τιμωρεί, αφού σημείωσε ένα μεγάλο τρίποντο κάνοντας το σκορ 104-109, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-26, 59-54, 80-88, 104-109

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 12 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λέοναρντ 34 (2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Γκασόλ 6 (6 ριμπάουντ), Λάουρι 13 (3), Ντ. Γκριν 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάουελ 7 (1), Ιμπάκα 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 17 (2)

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Ντρ. Γκριν 17 (10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ιγκουοντάλα 8 ( 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάζινς 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάρι 23 (3 τρίποντα, 4 ασίστ), Τόμπσον 25 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γερέμπκο 2, ΜακΚίνι 2, Λούνι, Λίβινγκστον 6, Κουκ 9 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά των Ράπτορς: 24/56 δίποντα, 11/38 τρίποντα, 23/26 βολές, 49 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Γουόριορς: 25/48 δίποντα, 13/34 τρίποντα, 20/23 βολές, 42 ριμπάουντ, 34 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 15 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Χαράματα Πέμπτης (5/6) ώρα Ελλάδος στις 04:00, οι Γουόριορς θα υποδεχθούν τους Ράπτορς στο Game 3 της σειράς