NBA

Πίστονς - Χοκς 100-117: Διαστημικός Γιανγκ εκτέλεσε το Ντιτρόιτ!

AP Photo/Carlos Osorio AP PHOTO/CARLOS OSORIO

Με τον Τρε Γιανγκ να κάνει πράγματα και θαύματα "αγγίζοντας" την 40αρα, οι Χοκς άλωσαν το Ντιτρόιτ, επικρατώντας με 117-100 των Πίστονς.

Ο Τρε Γιανγκ πήρε από το χέρι τους Χοκς και τους οδήγησε στη νίκη με 117-100 μέσα στο Ντιτρόιτ επί των - χωρίς Μπλέικ Γκρίφιν - Πίστονς, πραγματοποιώντας ονειρεμένη εμφάνιση.

Ο δευτεροετής γκαρντ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 38 πόντους με 6/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ σε 37 λεπτά, όντας ο απόλυτος ηγέτης της ομάδας του!

Οι Τζον Κόλινς και Τζαμπάρι Πάρκερ πρόσθεσαν από 18 πόντους για τους νικητές και ο ΝτιΆντρε Χάντερ 14 πόντους, σε μία όμορφη βραδιά για την Ατλάντα, που ξεκίνησε ιδανικά την σεζόν 2019/20.

Για τους Πίστονς, ο Ντέρικ Ρόουζ είχε 27 πόντους, ο Άντρε Ντράμοντ 21 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Λιουκ Κενάρντ 13 πόντους.

ΕΝΑ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΑΡΚΟΥΣΕ

Το παιχνίδι είχε ξέφρενο ρυθμό στην αρχή, με τους Χοκς να το εκμεταλλεύονται αυτό χτίζοντας μία διψήφια διαφορά (24-36), πριν το Ντιτρόιτ μειώσει σε 32-38 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο οι Χοκς συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι. Αυτό άλλαξε απότομα όμως στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο το Ντιτρόιτ έτρεξε ένα σερί 12-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 63-60.

Στην τρίτη περίοδο οι Χοκς φάνηκαν πιο αποφασισμένοι. Σταδιακά λοιπόν στην τρίτη περίοδο άρχισαν να παίρνουν πάλι το πάνω χέρι στο ματς, ξεφεύγοντας με 81-91. Έκτοτε, η Ατλάντα είχε τον έλεγχο του αγώνα, ανεβάζοντας σιγά-σιγά την διαφορά, φτάνοντας μέχρι τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-38, 63-60, 81-91, 100-117

ΠΙΣΤΟΝΣ: Μόρις 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντράμοντ 21 (12 ριμπάουντ), Τζάκσον 5, Σνελ 9 (3), Μπράουν 2, Μέικερ 1, Ρόουζ 27, Φρέιζερ 7 (1), Γκάλογουεϊ 8 (2), Κενάρντ 13 (3)

ΧΟΚΣ: Κόλινς 18 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χάντερ 14 (2), Ρέντις 1 (0/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Λεν 4 (6 ριμπάουντ), Γιανγκ 38 (6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Φερνάντο 7 (1), Πάρκερ 18 (1), Χέρτερ (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρτερ, Τέρνερ 9, Μπέμπρι 8