NBA

Πιο σκληρό το Πόρτλαντ, έκανε το 1-0

AP PHOTO/STEVE DIPAOLA

Οι Μπλέιζερς προηγήθηκαν με 19 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και νίκησαν την Θάντερ 104-99 στον πρώτο αγώνα της σειράς (VIDEO).

Στην κανονική περίοδο η Θάντερ "σκούπισε" το Πόρτλαντ με 4-0. Τα playoffs είναι όμως μία τελείως διαφορετική υπόθεση. Το Moda Center κόχλαζε, οι Μπλέιζερς έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και παρότι έκαναν τα εύκολα δύσκολα στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαν τον τρόπο να νικήσουν την Οκλαχόμα Σίτι 104-99 και να κάνουν το 1-0 στην σειρά.

Η τριάδα Ντέιμιαν Λίλαρντ - Σι Τζέι ΜακΚόλουμ - Ένες Κάντερ οδήγησε σε όλο το ματς τους Μπλέιζερς, σημειώνοντας 74 από τους 104 πόντους της ομάδας. Ειδικά ο Τούρκος σέντερ έκανε τρομερή εμφάνιση επιθετικά (αμυντικά όχι και τόσο...), αφού έβαλε 20 πόντους και μάζεψε 18 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας στα playoffs), εκ των οποίων τα επτά ήταν επιθετικά και τα τρία πολύ κρίσιμα στα τελευταία δύο λεπτά, όταν ανανέωσε διαδοχικές κατοχές για την ομάδα του.

Το Πόρτλαντ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μετά τα πρώτα δύο λεπτά, ξέφυγε για πρώτη φορά στο 6' με 23-13 και στο 9' την ανέβασε μέχρι τους 17, έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο 7/9 τρίποντα! Οι Μπλέιζερς προηγήθηκαν ακόμα και με +19 στο 15' (47-28), αλλά κάπου εκεί η OKC άρχισε το... ροκάνισμα της διαφοράς. Η ομάδα του Μπίλι Ντόνοβαν έριξε γρήγορα την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, στο 31' πλησίασε στους τέσσερις πόντους (64-60) και παρότι έσπασε όλο το βράδυ τα καλάθια (είχε 2/18 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 5/33 συνολικά), στο 45' μείωσε το σκορ σε 93-92!

Σε εκείνο το σημείο ήταν η... Lillard time. Ο σούπερ σταρ του Πόρτλαντ απάντησε με τρίποντο (96-92), ο Αμίνου πρόσθεσε δύο βολές (98-92) και η τάξη αποκαταστάθηκε. Η Οκλαχόμα Σίτι δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο από τους τρεις πόντους από εκεί και πέρα, αφού το Πόρτλαντ ήταν απόλυτα εύστοχο από την γραμμή των ελευθέρων βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΓΥΡΙΣΕ ΤΟΝ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟ Ο ΓΟΥΕΣΤΜΠΡΟΥΚ

Ο Πολ Τζορτζ έβαλε 26 πόντους αλλά χρειάστηκε 24 σουτ, ο Στίβεν Άνταμς είχε 17 πόντους, αλλά δεν φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ άρχισε τα playoffs όπως ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο: με τριπλ-νταμπλ (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ). Ο σούπερ σταρ της Θάντερ "γύρισε" όμως τον δεξιό του αστράγαλο στην τέταρτη περίοδο, έστω κι αν συνέχισε να αγωνίζεται.

Τα δωδεκάλεπτα: 39-25, 54-48, 76-69, 104-99.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Αμίνου 4 (7 ριμπάουντ), Χάρκλες 2, Κάντερ 20 (8/15 σουτ, 18 ριμπάουντ), Λίλαρντ 30 (9/21 σουτ, 6 λάθη), ΜακΚόλουμ 24 (9/24 σουτ), Κόλινς 2, Λέοναρντ 1, Κάρι 8, Τέρνερ 2, Χουντ 5.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ (Ντόνοβαν): Τζορτζ 26 (4/9 σουτ, 4/15 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκραντ 8 (4 τάπες), Ανταμς 17 (8/14 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 24 (8/17 σουτ, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φέργκιουσον 3, Νοέλ 8, Μόρις 2, Φέλτον, Σρέντερ 11 (5/17 σουτ).

Photo credits: AP Photo/Steve Dipaola