NBA

Περίπατος των Τζαζ στο Φοίνιξ

AP Photo/Rick Bowmer AP PHOTO/RICK BOWMER

Οι Τζαζ έπαιξαν όσο χρειαζόταν κόντρα στους Σανς στο Φοίνιξ, παίρνοντας τη νίκη με 114-97 και ανέβηκαν στην 7η θέση της Δύσης.

Οι Τζαζ δεν είχαν σκοπό να πέσουν θύματα έκπληξης στο Φοίνιξ. Φρόντισαν έτσι να δείξουν τα δόντια τους, πήραν τη νίκη με 114-97 και ανέβηκαν στην 7η θέση της Δύσης με ρεκόρ 38-29.

Η Γιούτα αρχικά μπήκε χαλαρά στο παρκέ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 25-27. Στην δεύτερη περίοδο ωστόσο ήρθε το πρώτο ξέσπασμα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 53-43. Το παιχνίδι όμως δεν είχε ακόμα κριθεί.

Οι Σανς αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και με ένα δικό τους ξέσπασμα μείωσαν σε 75-78. Εκεί όμως που κάποιοι πιθανόν να περίμεναν ότι το παιχνίδι θα γινόταν ντέρμπι, οι Τζαζ φρόντισαν στην τέταρτη περίοδο να δείξουν ότι δεν είχαν όρεξη για κάτι τέτοιο και παίζοντας συγκεντρωμένα έφτασαν σε μία εύκολη νίκη.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 26 πόντους, με τον Ρούντι Γκομπέρ να προσθέτει 18 πόντους και 20 ριμπάουντ και τον Ντέρικ Φέιβορς 18 πόντους.

Για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 27 πόντους, ο Κέλι Ούμπρε 18 πόντους και ο Τάιλερ Τζόνσον 15 πόντους.

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ: Μπέντερ 3, Ούμπρε 18, Έϊτον 2 (1/9 σουτ, 9 ριμπάουντ), Τζόνσον 15, Μπούκερ 27, Χολμς 11, Τζάκσον 9, Μπρίτζες 2, Οκόμπο, Κρόφορντ 4, Ντάνιελς 6

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ: Φέιβορς 18 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ίνγκλες 15, Γκομπέρ 18 (20 ριμπάουντ), Ρούμπιο 6, Μίτσελ 26, Κράουντερ 12, Νιάνγκ, Σεφολόσα 7, Ο'Νιλ 4, Ούντο 2, Έξουμ, Νέτο, Κόρβερ 6