NBA

Περίπατος των Πίστονς στο Φοίνιξ

AP Photo/Carlos Osorio AP PHOTO/CARLOS OSORIO

Οι Πίστονς δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο στο Φοίνιξ, ωστόσο όταν σοβαρεύτηκαν πήραν διαφορά ασφαλείας και έφτασαν σε μία άνετη νίκη με 118-98.

Οι Πίστονς πατάνε πλέον λίγο πιο γερά στην 6η θέση της Ανατολής. Δύο μέρες μετά την κακή ήττα στο Κλίβελαντ, το Ντιτρόιτ εμφανίστηκε σοβαρό στο Φοίνιξ, στο δεύτερο ημίχρονο τουλάχιστον, πήρε τη νίκη με 118-98 επί των Σανς και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 37-34.

Οι Σανς ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, κλείνοντας την δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με 60-58. Οι Πίστονς ωστόσο κάπου εκεί αποφάσισαν να δείξουν το άλλο πρόσωπό τους.

Στην τρίτη περίοδο το Ντιτρόιτ έσφιξε την άμυνά του και πήρε το πάνω χέρι στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 87-80. Έχοντας πλέον ένα ελαφρύ προβάδισμα, ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο αποδείχθηκε αρκετό για να ανέβει η διαφορά σε διψήφιο νούμερο, με τους Πίστονς να φτάνουν τελικά σε μία εύκολη νίκη.

Ο Γουέιν Έλινγκτον με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μπλέικ Γκρίφιν να προσθέτει 17 πόντους και τον Αντρέ Ντράμοντ 16 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 26 πόντους, ο ΝτιΆντρε Έιτον 20 πόντους και ο Μίκαλ Μπρίτζες 13 πόντους.

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ: Μπέντερ 2, Μπρίτζες 13 (7 ασίστ), Τζάκσον 3, Έϊτον 20 (8 ριμπάουντ), Μπούκερ 26, Σπάλντινγκ 2, Χολμς 10, Μέλτον 7, Κρόφορντ 8, Ντάνιελς 7

ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 17 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντράμοντ 16 (19 ριμπάουντ), Τζάκσον 14, Έλινγκτον 23, Μπράουν 3, Μέικερ 10, Πατσούλια, Σμιθ 11, Γκάλογουεϊ 8, Ρόμπινσον, Κενάρντ 16