NBA

Περίπατος κορυφής για τους Ράπτορς

Toronto Raptors forward Kawhi Leonard (2) in the second half of an NBA basketball game Sunday, Dec. 16, 2018, in Denver. The Nuggets won 95-86. (AP Photo/David Zalubowski)
AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Οι Ράπτορς επιβλήθηκαν εύκολα με 122-105 των Νετς στο Τορόντο και εκμεταλλεύτηκαν την ήττα των Μπακς για να ανέβουν ξανά στην κορυφή της Ανατολής, αλλά και ολόκληρου του ΝΒΑ.

Οι Ράπτορς δεν γινόταν να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ξέροντας ότι μετά την ήττα των Μπακς από τους Γουίζαρντς μία νίκη επί των Νετς θα σήμαινε ότι θα επέστρεφαν στην κορυφή της Ανατολής, δεν είχαν περιθώριο για... χαλάρωση. Εμφανίστηκαν λοιπόν σοβαροί κόντρα στο Μπρούκλιν και πήραν μία άνετη νίκη με 122-105, ανεβαίνοντας στην κορυφή της Ανατολής (και του ΝΒΑ) με ρεκόρ 32-12, έναντι 29-12 των Μπακς.

Το Τορόντο είδε τους Νετς να προβάλλουν αντίσταση στην πρώτη περίοδο και να ξεφεύγουν με 35-28. Η απάντησή των Καναδών όμως ήταν εκκωφαντική, αφού το επιμέρους σκορ των δύο επόμενων περιόδων (της δεύτερης και της τρίτης) ήταν 71-40 υπέρ του (!), με τους Ράπτορς να "κλειδώνουν" τη νίκη στην τρίτη περίοδο όταν ξέφυγαν με 99-75 και να κάνουν συντήρηση δυνάμεων στην τέταρτη περίοδο.

Ο Καγουάι Λέοναρντ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Πασκάλ Σιάκαμ να προσθέτει 16 πόντους.

Για τους Νετς, ο Ντ'Άντζελο Ράσελ είχε 24 πόντους και 9 ασίστ και ο Σαμπάζ Νέιπιερ 15 πόντους.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Ιμπάκα 14 (9 ριμπάουντ), Λέοναρντ 20 (11 ριμπάουντ), Σιάκαμ 16, Λόουρι 4, Γκριν 8, Ανουνόμπι 13, Μπουσέρ 2, Μονρό 10, Ρίτσαρντσον, Μάιλς, Πάουελ 13, ΒανΒλίτ 10, Ράιτ 12

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ: Γκράχαμ 5, Χάρις 7, Κούρουτς 4, Άλεν 9 (12 ριμπάουντ), Ράσελ 24 (9 ασίστ), Ντέιβις 6, Φαρίντ 2, Κάρολ 8, Γουίλιαμς 8, Νέιπιερ 15, Ντίνγουϊντι 8, Πίνσον 9