NBA

Πέρασαν σαν τρένο από την Οκλαχόμα Σίτι οι Γουόριορς

AP Photo/Nick Wass AP PHOTO/NICK WASS

Οι Γουόριορς δεν χρειάστηκαν τον Κέβιν Ντουράντ για να κάνουν περίπατο από την αρχή μέχρι το τέλος στην Οκλαχόμα Σίτι, διαλύοντας την Θάντερ 110-88 (VIDEO).

Την κατάλληλη στιγμή οι Γουόριορς μοιάζουν να περνούν πάλι καλά. Και αυτό δεν πρόκειται να αρέσει στο υπόλοιπο ΝΒΑ. Οι πρωταθλητές μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο το ντέρμπι της βραδιάς με την Θάντερ, καθώς είχαν επί σχεδόν 48 λεπτά το προβάδισμα και επικράτησαν πολύ εύκολα στην Οκλαχόμα Σίτι με 110-88, σημειώνοντας διαδοχικές νίκες για πρώτη φορά από τις 13 Φεβρουαρίου!

Το Γκόλντεν Στέιτ (47-21) δεν χρειάστηκε μάλιστα τον τραυματία Κέβιν Ντουράντ για να πάρει τη σειρά της κανονικής περιόδου με την Οκλαχόμα Σίτι (2-1 νίκες) και να παραμείνει στην κορυφή της δυτικής περιφέρειας, ένα παιχνίδι πάνω από το Ντένβερ. Είχε τους "splash brothers". Ο Στέφεν Κάρι σημείωσε 19 από τους 33 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε άλλους 23 για τους "Dubs", οι οποίοι είχαν 15/35 τρίποντα και κράτησαν την Θάντερ στο 32,3%, το χειρότερο ποσοστό της σε οποιοδήποτε φετινό ματς.

Η ομάδα του Μπίλι Ντόνοβαν είχε ακόμα και 13/41 τρίποντα και σε καταστροφική βραδιά τον Ράσελ Γουέστμπρουκ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 7 πόντους, 2/16 σουτ και την 16η τεχνική ποινή της χρονιάς, κάτι που σημαίνει ότι θα τιμωρηθεί αυτομάτως με αποκλεισμό από το επόμενο παιχνίδι της OKC με το Μαϊάμι.

Το ματς δεν θύμισε ποτέ ντέρμπι στην Chesapeake Energy Arena. Οι Γουόριορς σούταραν με ποσοστό 61% και είχαν 7/11 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, ξέφυγαν με 5-15 στο 4' και διατήρησαν σταθερά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους μετά το 20', ξεφεύγοντας μέχρι και με +22 στο 31' (60-82). Η ομάδα του Στιβ Κερ δεν απειλήθηκε ποτέ μέχρι τέλους.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ (Ντόνοβαν): Τζορτζ 29 (9/25 σουτ, 13 ριμπάουντ), Γκραντ 11, Άνταμας 9 (9 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 7 (2/16 σουτ, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Φέργκιουσον 2, Νοέλ 3, Πάτερσον, Μόρις 8, Ναντέρ 3, Σρέντερ 15, Ντιάλο, Μπάρτον 1.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γκριν 9 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάζινς 12 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάρι 33 (10/23 σουτ, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 23 (9/21 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ιγκουοντάλα 2, Γερέμπκο 2, Μπελ 2, ΜακΚίνι 7, Λούνι 4, Λίβινγκστον 6, Κουκ 8, Λι, Εβανς 2.