NBA

Πέρασαν και από το Λ.Α. οι τρομεροί Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο

AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, αλλά οι Μπλέντσο, Μπρόγκντον ήταν αυτοί που οδήγησαν τους Μπακς στη νίκη επί των Λέικερς με 131-120 (VIDEO).

Λίγες ώρες μετά τη συμφωνία για τετραετή επέκταση συμβολαίου (ύψους 70 εκατομμυρίων δολαρίων) ο Ερικ Μπλέντσο αποφάσισε να το γιορτάσει. Έκανε λοιπόν την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και με 31 πόντους οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Μπακς στη νίκη επί των Λέικερς μέσα στο Λος Άντζελες με 131-120 (4η στη σειρά στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων), κάνοντας τα "ελάφια" την πρώτη ομάδα που εξασφάλισε μαθηματικά μία θέση στα playoffs!

Πέρα από πρώτος σκόρερ των Μπακς, ο Μπλέντσο ήταν και αυτός που έβαλε τα περισσότερα καθοριστικά σουτ στην τέταρτη περίοδο, όταν τα "ελάφια" πήγαιναν πόντο - πόντο με τους Λέικερς, μέχρι να κάνουν ένα σερί 13-0 στα τελευταία τρία λεπτά και να μετατρέψουν το 116-118 σε 129-118. Ο Μπλέντσο έβαλε έξι πόντους αυτού του σερί, με τον επίσης εξαιρετικό Μάλκολμ Μπρόγκντον να προσθέτει άλλους πέντε και την ομάδα του Μάικ Μπούντενχολζερ να φτάνει τις 7 σερί νίκες, τις 13 στα τελευταία 14 παιχνίδια και τις 10 στη σειρά εκτός έδρας!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε περιορισμό χρόνου συμμετοχής στο Staples Center. Έπαιξε 33 λεπτά, περισσότερα από κάθε άλλον συμπαίκτη του, εντούτοις είχε όλο το βράδυ να αντιμετωπίσει μία άμυνα ξεκάθαρα προσαρμοσμένη πάνω του. Παρ' όλα αυτά κατάφερε να τελειώσει το παιχνίδι με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 τάπες, ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο Μπράντον Ινγκραμ και ο Ραζόν Ρόντο σημείωσαν 82 πόντους όλοι μαζί και κουβαλούσαν σε όλο το ματς τους Λέικερς, ωστόσο δεν απέτρεψαν την 7η ήττα στους τελευταίους 10 αγώνες, που κάνει ακόμα πιο δύσκολη την θέση τους στην κούρσα για τα playoffs. Η ομάδα του Λος Άντζελες έχει πλέον ρεκόρ 30-32 και απέχει 3,5 αγώνες από τους 8ους Σπερς.

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ (Γουόλτον): Κούζμα 12, Τζέιμς 31 (10/19 σουτ, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ινγκραμ 31 (13/21 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ρόντο 20 (4/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπούλοκ 5, Μουσκάλα 3, ΜακΓκι 6, Κάλντγουελ-Πόουπ 7, Χαρτ 5.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Αντετοκούνμπο 16 (15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 τάπες), Μίντλετον 18, Λόπεζ 11, Μπλέντσο 31 (12/24 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπρόγκντον 21 (8/13 σουτ), Ιλιασόβα 12, Μίροτιτς 11, Κάναν, Κόνατον 9, Σνελ 2.