NBA

Πέλικανς - Πίστονς 103-105: Ο Ρόουζ τους "ξέρανε" στο τελευταίο δευτερόλεπτο

Ο Ντέρικ Ρόουζ "άνθισε" στη Νέα Ορλεάνη κάνοντας ένα σπουδαίο παιχνίδι, με 17 πόντους στην τελευταία περίοδο και ένα νικητήριο καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο! Δεύτερη σερί νίκη των Πίστονς (103-105), ένατη διαδοχική ήττα των Πέλικανς.

Ο Ντέρικ Ρόουζ πέτυχε 17 από τους 24 πόντους των Πίστονς στην τέταρτη περίοδο, ενώ σημείωσε και το νικητήριο δίποντο με 1'' για το τέλος! Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στη Νέα Ορλεάνη, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ στο τελευταίο πεντάλεπτο και με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο, ο Ρόουζ ήταν αυτός που ζήτησε την μπάλα και ανέλαβε να κουβαλήσει τους Πιστονς στην πλάτη του.

Έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (101-99) με 2' για το τέλος, ισοφάρισε σε 103-103 με 38,7'' στο ρολόι και έδωσε το... τελειωτικό χτύπημα στο τελευταίο δευτερόλεπτο για να οδηγήσει τους Πίστονς σε δευτερη σερί νίκη (103-105) και να υποχρεώσει τους Πέλικανς σε ένατη δική τους ήττα.

Δείτε τα καλάθια του Ρόουζ, μαζί με το νικητήριο:

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-25, 53-47, 74-81, 103-105

O MVP της αναμέτρησης τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους και 7 ασίστ, ενώ 16 προσέθεσε ο Γκάλογουεϊ, με τον Γκρίφιν να είναι άστοχος (1/9 σουτ) και να μένει στους 5 πόντους. Από τους γηπεδούχους, ο Ίνγκραμ έκανε σπουδαίο ματς με 31 πόντους, ενώ 20 είχε ο Χόλιντεϊ

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 31 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Οκαφορ 9 (6 ριμπάουντ), Ρέντικ 3 (1), Χόλιντεϊ 20 (10/21 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2 (8 ριμπάουντ), Μέλι 4, Χέιζ 13, Μπολ 6 (7 ριμπάουντ), Αλεξάντερ-Γουόκερ 3 (1), Χαρτ 12 (2/10 τρίποντα).

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 5 (1/9 σουτ), Ντράμοντ 13 (10 ριμπάουντ), Κέναρντ 14 (1), Μπράουν Σνελ 6, Μπράουν 8 (7 ριμπάουντ), Μέικερ, Γουντ 9, Μόρις 5 (1), Ρόουζ 21 (917 σουτ, 7 ασίστ), Γκάλογουεϊ 16 (4) Μιχάιλιουκ 8 (2).

Photo Credits: AP Foto/Brett Duke