NBA

Πέλικανς - Μπλέιζερς 115-104: Επισκίασαν το ντεμπούτο του Άντονι

AP Photo/Gerald Herbert AP PHOTO/GERALD HERBERT

Ο Καρμέλο Άντονι έκανε το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του με την φανέλα των Μπλέιζερς, αλλά οι Πέλικανς ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 115-104.

Ο Καρμέλο Άντονι πάτησε παρκέ έπειτα από κάτι παραπάνω από έναν χρόνο. Ούτε αυτό όμως ήταν αρκετό για τους Μπλέιζερς, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Ντάμιεν Λίλαρντ στη Νέα Ορλεάνη και είδαν τους Πέλικανς να κάνουν ό,τι θέλουν στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνουν τη νίκη με 115-104.

Ο Άντονι ξεκίνησε βασικός και ήταν (αναμενόμενα) σκουριασμένος, είδε τον ρούκι Τζάκσον Χέις και έμεινε στους 10 πόντους με 4/14 σουτ και 5 λάθη. Οι Πέλικανς από την άλλη είδαν με χαρά τους Μπράντον Ίνγκραμ και Τζέι Τζέι Ρέντικ να επιστρέφουν και αυτό ήταν αρκετό για να συνέλθουν.

Οι Πέλικανς απλώς είχαν περισσότερη ενέργεια. Έπειτα λοιπόν από ένα ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο, το σκορ του οποίου ήταν 53-54, πάτησαν γκάζι στην τρίτη περίοδο και ξέφυγαν με 83-70 και 88-79. Δεν έμειναν όμως εκεί, παρά στην τέταρτη περίοδο εκτόξευσαν την διαφορά στους 16 πόντους (99-83), φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ με 22 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ίνγκραμ να προσθέτει 21 πόντους και ο Ρέντικ 18 πόντους.

Για τους Μπλέιζερς, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 22 πόντους, ο Χασάν Γουάιτσαϊντ 14 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Άνφερνι Σάιμονς 13 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-28, 53-54, 88-79, 115-104:

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 21 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χέις 9 (7 ριμπάουντ), Ρέντικ 18 (4), Χόλιντεϊ 22 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γουίλιαμς 8 (2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Μέλι 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζάκσον 9 (2), Αλεξάντερ-Γουόκερ 3 (1), Μουρ 11 (1)

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Άντονι 10 (4/14 σουτ, 2 τρίποντα), Γουάιτσαϊντ 14 (14 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 22 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Χουντ 8 (4/12 σουτ), Σάιμονς 13 (3), Λαμπισιέρ 4, Λιτλ 12 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Χεζόνια 7 (1), Τρεντ 3 (1), Μπέιζμορ 11 (3)