NBA

Πέισερς - Χοκς 105-104: Η Ιντιάνα λύγισε τον 49αρη Τρε Γιανγκ!

AP Photo/Darron Cummings AP PHOTO/DARRON CUMMINGS

Ο Τρε Γιανγκ πήγε να νικήσει μόνος του τους Πέισερς σημειώνοντας 49 πόντους, αλλά η Ιντιάνα πήρε τη νίκη με 105-104 στην παράταση κόντρα στους Χοκς. Δύσκολες νίκες για Ράπτορς, Χόρνετς, Θάντερ, Τζαζ και Νετς.

Ο Τρε Γιανγκ έδωσε ένα σπάνιο σόου στην Ιντιάνα, προσπαθώντας να νικήσει μόνος του τους Πέισερς. Τελικά, αποδείχθηκε ότι οι πολλοί πάντα θα νικούν τον ένα - ακόμα και αν αυτός είναι διαστημικός - με την Ιντιάνα να πανηγυρίζει τελικά τη νίκη με 105-104 στην παράταση.

Ο Γιανγκ έκανε μυθικά πράγματα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 49 πόντους με 8/15 τρίποντα και 6 ασίστ (αλλά και 9 λάθη)! Οι Πέισερς όμως από την πλευρά τους είχαν να αντιπαρατάξουν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (όλοι μεταξύ 16 και 20 πόντων) και μεγαλύτερη ψυχραιμία στην παράταση, για αυτό και έφτασαν στη νίκη.

Ο Τζέρεμι Λαμπ με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Πέισερς, με τους Ντομάντας Σαμπόνις και Μάιλς Τέρνερ να έχουν από 17 πόντους και τους Τι Τζέι Γουόρεν και Μάλκολμ Μπρόγκντον από 16 πόντους.

Για τους Χοκς, που υπέστησαν την 9η σερί ήττα τους, οι Άλεξ Λεν και Ντιάντρε Μπέμπρι είχαν από 15 πόντους και ήταν οι μοναδικοί άλλοι παίκτες της ομάδας με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-23, 43-54, 72-65, 94-94, 105-104

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σαμπόνις 17 (12 ριμπάουντ), Γουόρεν 16 (1), Τέρνερ 17 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 16 (6/15 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λαμπ 20, Τ. Χόλιντεϊ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα), ΜακΝτέρμοτ 8 (2), Μπιτάτζε, ΜακΚόνελ 2, Α. Χόλιντεϊ 4

ΧΟΚΣ: Πάρκερ 4 (1/8 σουτ, 10 ριμπάουντ), Χάντερ 7 (1), Ρέντις 2 (1/7 σουτ), Τζόουνς 6 (5 ριμπάουντ), Γιανγκ 49 (8 τρίποντα, 6 ασίστ, 9 λάθη), Φερνάντο 6, Λεν 15 (9 ριμπάουντ), Μπέμπρι 15 (12 ριμπάουντ), Κάρτερ, Τέρνερ, Κραμπ

ΜΑΤΖΙΚ - ΡΑΠΤΟΡΣ 83-90: Ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΠΑΟΥΕΛ ΕΔΩΣΕ ΤΗ ΛΥΣΗ

Σε ένα παιχνίδι που οι Μάτζικ και οι Ράπτορς έσπασαν τα καλάθια, έχοντας μαζί 58/162 σουτ (!), αρκούσε απλώς ένας παίκτης να έπαιρνε μπροστά για να αναδειχθεί ο νικητής. Αυτός έμελλε να είναι ο... Νόρμαν Πάουελ για το Τορόντο, ο οποίος είχε βραδιά καριέρας και οδήγησε τους Ράπτορς στη νίκη με 90-83 μέσα στο Ορλάντο.

Ο έμπειρος γκαρντ/φόργουορντ ήταν τρομερός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους (19 εκ των οποίων στην τρίτη περίοδο), αποτελώντας τον παίκτη-κλειδί για την ομάδα του.

Ο Φρεντ ΒανΒλίτ με 22 πόντους και 7 κλεψίματα ακολούθησε σε απόδοση τον Πάουελ, με τον Πασκάλ Σιάκαμ να προσθέτει 10 πόντους (αλλά με 4/22 σουτ), 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για τους Μάτζικ, ο Εβάν Φουρνιέ είχε 19 πόντους, ο Μαρκέλ Φουλτζ 15 πόντους και ο Μο Μπάμπα 11 πόντους.

ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 8 (2/11 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Άιζακ 8 (4/13 σουτ, 10 ριμπάουντ), Μπερτς 4 (12 ριμπάουντ), Φουλτζ 15 (1 τρίποντο, 5 λάθη), Φουρνιέ 19 (3/9 σουτ, 1 τρίποντο, 12/14 βολές, 6 ασίστ), Αμίνου 5 (1), Μάμπα 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Όγκαστιν 6 (1), Ρος 7 (1)

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 10 (4/22 σουτ, 1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ανουνόμπι 2 (7 ριμπάουντ), Γκασόλ 6 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Πάουελ 33 (5), ΒανΒλίτ 22 (7/20 σουτ, 5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα), Μπουσέρ 7, Χόλις-Τζέφερσον 6 (6 ριμπάουντ), Ντέιβις 4, Μίλερ

ΠΙΣΤΟΝΣ - ΧΟΡΝΕΤΣ 107-110: ΤΡΙΤΗ ΝΙΚΗ-ΘΡΙΛΕΡ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΑΡΛΟΤ

Πίστονς και Χόρνετς αναμετρήθηκαν για 3η φορά. Για 3η φορά το μεταξύ τους παιχνίδι κρίθηκε με διαφορά μικρότερη των τριών πόντων. Για 3η φορά οι νικητές ήταν οι Χόρνετς (!), οι οποίοι επιβλήθηκαν με 110-107 των Πίστονς στο Ντιτρόιτ και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-12, έναντι 6-13 των απογοητευτικών Πίστονς. Το Ντιτρόιτ είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Λάνγκστον Γκάλογουεϊ στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Ο Πι Τζέι Γουάσινγκτον με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τέρι Ροζίερ να προσθέτει 23 πόντους και τους ΝτιΒόντε Γκράχαμ και Μάιλς Μπρίτζες από 16 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Ντέρικ Ρόουζ είχε 23 πόντους, ο Λιουκ Κενάρντ 21 πόντους και ο Μπλέικ Γκρίφιν 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-38, 57-62, 85-85, 107-110

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 17 (1), Ντράμοντ 15 (19 ριμπάουντ), Γκάλογουεί 4 (1), Κενάρντ 21 (5), Μπράουν 4 (5 ασίστ), Γουντ 2, Μόρις 9 (1), Ρόουζ 23 (3), Μίχαλιουκ 3 (1), Σνελ 9 (3)

ΧΟΡΝΕΤΣ: Γουάσινγκτον 26 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιγιόμπο 13 (9 ριμπάουντ), Ροζίερ 23 (6), Γκράχαμ 16 (4 τρίποντα, 8 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (3), Μονκ 7 (1), Μπατούμ

ΘΑΝΤΕΡ - ΠΕΛΙΚΑΝΣ 109-104: ΒΓΗΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ Ο ΣΡΟΥΝΤΕΡ

Οι Θάντερ έδειξαν χαρακτήρα κόντρα στους Πέλικανς και χάρη σε μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο πήραν τη νίκη με 109-104. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους Θάντερ να καταφέρνουν χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τέλος να περάσουν μπροστά με 107-104.

Οι Πέλικανς είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο τέλος, αλλά το τρίποντο του Μπράντον Ίνγκραμ δεν βρήκε στόχο, με τον Στίβεν Άνταμς να διαμορφώνει το τελικό 109-104 με κάρφωμα, με περίπου 15 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος.

Ο Ντένις Σρούντερ είχε 25 πόντους για τους νικητές, με τον Αμπντέλ Ναντέρ να προσθέτει 19 πόντους και τον Ντανίλο Γκαλινάρι 17 πόντους.

Για τους Πέλικανς, ο Ίνγκραμ είχε 26 πόντους, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 16 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ) και οι Τζρου Χόλιντεί και Τζαλίλ Οκαφόρ από 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-26, 62-53, 79-84, 109-104

ΘΑΝΤΕΡ: Γκαλινάρι 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασιστ), Άνταμς 14 (12 ριμπάουντ0, Πολ 7 (3/9 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φέργκιουσον 3, Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 10 (4/13 σουτ, 1 τρίποντο), Μπάζλεϊ 5 (1), Ναντέρ 19 (4), Νοέλ 8 (7 ριμπάουντ), Σρούντερ 25 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπάρτον 1

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 26 (8 ριμπάουντ), Χέιζ 11 (7 ριμπάουντ), Ρέντικ 16 (6/17 σουτ, 4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 14 (6/15 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουίλαιμς, Μέλι, Οκαφόρ 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Οκαφόρ 14 (1 τριποντο, 7 ριμπάουντ), Τζάκσον, Μουρ 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χαρτ 10 (2)

ΓΚΡΙΖΛΙΣ - ΤΖΑΖ 94-103: Ο ΜΠΟΓΚΝΤΑΝΟΒΙΤΣ ΕΣΩΣΕ ΤΗΝ ΓΙΟΥΤΑ

Οι Τζαζ βρέθηκαν πολύ κοντά σε μία γκέλα στο Μέμφις κόντρα στους μαχητικούς Γκρίζλις. Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς όμως δεν υπήρχε περίπτωση να χάσει αυτό το παιχνίδι. Σημειώνοντας έτσι 16 πόντους στην τέταρτη περίοδο, οδήγησε την Γιούτα στη νίκη με 103-94, με τους Τζαζ να επιστρέφουν από το -15 στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κροάτης φόργουορντ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα εμ 33 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από κοντά τον ακολούθησε ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 20 πόντους (αλλά 7/22 σουτ), με τον Ρούντι Γκομπέρ να προσθέτει 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους Γκρίζλις, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 22 πόντους και 17 ριμπάουντ και ο Μπράντον Κλαρκ 13 πόντους, με τους Ζα Μοράντ και Ντίλον Μπρουκς να προσθέτουν από 11 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-22, 55-40, 73-75, 94-103

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 9 (3/13 σουτ, 1 τρίποντο), Κράουντερ 9 (3/9 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 22 (17 ριμπάουντ), Μοράντ 11 (4/13 σουτ, 2 τρίποντα), Μπρουκς 11 (5/14 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κλαρκ 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χιλ 6 (2), Άντερσον, Τζόουνς 2, Γκούντουριτς 7 (1), Άλεν 4 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο)

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 33 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ο'Νιλ 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκομπέρ 13 (13 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 8 (3/13 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μίτσελ 20 (7/22 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκριν 6 (2/7 σουτ), Ίνγκλις 6 (1/6 σουτ), Ντέιβις (5 ριμπάουντ), Έξουμ 5 (1), Μούντιε 2

ΝΕΤΣ - ΣΕΛΤΙΚΣ 112-107: ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΙΝΓΟΥΙΝΤΙ

Ο Σπένσερ Ντίνγουιντι συνεχίζει να λάμπει εν τη απουσία του Καϊρί Ίρβινγκ. Ο έμπειρος γκαρντ πραγματοποίησε ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση ως βασικός, οδηγώντας τους Νετς σε μία σημαντική νίκη με 112-107 επί των Σέλτικς, σε ένα παιχνίδι που το Μπρούκλιν είχε το πάνω χέρι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ματς.

Ο Ντίνγουιντι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 32 πόντους και 11 ασίστ, σε ακόμα ένα ρεσιτάλ, με τον Ταϊρόν Πρινς να προσθέτει 16 πόντους και τον Τζάρετ Άλεν 14 πόντους και 11 ριμπάουντ για τους Νετς.

Για τους Σέλτικς, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 26 πόντους, ο Κέμπα Γουόκερ 17 πόντους και ο Μάρκους Σμαρτ 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-24, 58-55, 87-81, 112-107

ΝΕΤΣ: Πρινς 16 (4), Άλεν 14 (11 ριμπάουντ), Ντίνγουιντι 32 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Χάρις 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τεμπλ 12 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζόρνταν 8 (11 ριμπάουντ), Μούσα 4 (1), Σάμπερτ 9 (1), Πίνσον 5 (2/8 σουτ)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τάις 2, Τέιτουμ 26 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουόκερ 17 (6/19 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμαρτ 15 (1), Μπράουν 8 (6 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 7 (1), Γ. Γουίλιαμς, Καντέρ 10 (6 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 6 (5 ριμπάουντ), Έντουαρντς 3 (1), Γουάναμεϊκερ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκριν 2