ΜΠΑΣΚΕΤ

Πάρτι από τους Μπακς του μαγικού Γιάννη Αντετοκούνμπο!

AP PHOTO/SETH WENIG

Οι Μπακς έβαλαν 21 τρίποντα και νίκησαν τους Νετς 129-115, ολοκληρώνοντας το 2018 με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ! Τριπλ-νταμπλ ο μαγικός Αντετοκούνμπο (VIDEO).

Οι Μπακς αποφάσισαν να κλείσουν την πόρτα στο 2018 με τρόπο εντυπωσιακό. Και το έριξαν... στα τρίποντα! Η ομάδα του Μάικ Μπούντενχολζερ έστησε πάρτι πίσω από τα επτά μέτρα στον τελευταίο της αγώνα για το έτος, έβαλε 21/51 τρίποντα και νίκησε τους Νετς 129-115. Αυτή ήταν η 7η νίκη στους τελευταίους 8 αγώνες για το Μιλγουόκι, το οποίο θα μπει στο 2019 έχοντας το καλύτερο ρεκόρ όχι μόνο στην Ανατολή, αλλά και σε ολόκληρο το ΝΒΑ (25-10)!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πρόσθεσε άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση στο ενεργητικό του και ένα... κόψιμο από τον Τζάρετ Αλεν τον αφύπνισε από νωρίς. Ο "Greek Freak" έκανε το 3ο φετινό και το 12ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ και είχε ακόμα 11/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 4 λάθη σε 34 λεπτά. Συν τοις άλλοις ήταν και αυτός που έκοψε τα φτερά των Νετς στην 4η περίοδο. Η ομάδα του Κένι Άτκινσον είχε ροκανίσει μία διαφορά 26 πόντων μέχρι τους επτά, όταν ο Γιάννης ανέλαβε δράση και πέτυχε οκτώ πόντους στη σειρά, διασφαλίζοντας τη νίκη για τα "ελάφια".

Ο Μπρουκ Λόπεζ (24 πόντοι, 7/15 τρίποντα) έβαζε όλο το βράδυ τρίποντα απέναντι στην ομάδα όπου πέρασε τα πρώτα εννέα χρόνια του στο ΝΒΑ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κρις Μίντλετον, που πρόσθεσε 29 πόντους με 11/15 σουτ και 7 ασίστ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον (18) από πλευράς Μπακς, οι οποίοι ισοφάρισαν το ρεκόρ εύστοχων τρίποντων σε ένα ημίχρονο με τα 14 που έβαλαν στο πρώτο, σούταραν συνολικά με ποσοστό 49%, μοίρασαν 30 ασίστ και έκαναν μόνο 10 λάθη. Με τέτοια στατιστικά δεν θα μπορούσαν να μην κάνουν το 16-3 στο Fiserv Forum, όπου μετρούν και 4 σερί νίκες.

Στην αντίπερα όχθη, οι Νετς πήγαν στο Fiserv Forum χωρίς τους τραυματίες Ντι Άντζελο Ράσελ, Εντ Ντέιβις, Αλεν Κραμπ, Τρέβιον Γκρέιαμ και έχασαν από το 2ο λεπτό και τον Ρόντεϊ Χόλις-Τζέφερσον, αφήνοντας εννέα ετοιμοπόλεμους παίκτες στην διάθεση του Κένι Ατκινσον. Ωστόσο, δεν πέταξαν ποτέ λευκή πετσέτα, κι ας έμοιαζε αναπόδραστη η 21η ήττα σε 38 αγώνες. Οι Μπακς ξέφυγαν για πρώτη φορά στο 14’ (37-25), έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σερί 9-0 και την διαφορά στο +19 (71-52) και την ανέβασαν ακόμα περισσότερο στο δεύτερο μισό, μέχρι τους 26 πόντους (95-69).

ΟΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ ΕΒΑΛΑΝ 80 ΠΟΝΤΟΥΣ!

Κι όμως, το Μπρούκλιν δεν τα παράτησε ποτέ, με τον Σαμπάζ Νέιπιερ να βάζει 32 πόντους με 9/15 σουτ και να μοιράζει 7 ασίστ ερχόμενος από τον πάγκο, τον παραγκωνισμένο Κένεθ Φαρίντ να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και τον Ντεμάρι Κάρολ να προσθέτει άλλους 18 πόντους. Συνολικά οι Νετς πήραν 80 πόντους από τους αναπληρωματικούς τους (!) και κάπως έτσι κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά αρχικά σε μονοψήφιο νούμερο στο 41’ (112-103) και λίγο αργότερα μέχρι τους επτά πόντους (116-109 στο 43’). Μέχρι που ανέλαβε δράση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Μετά το δίποντο του Μίντλετον που έκανε το σκορ 118-109, ο Αντετοκούνμπο σκόραρε τους επόμενους οκτώ πόντους των Μπακς, τους τέσσερις με περίτεχνα, ζογκλερικά λέι-απ και τους άλλους μισούς με σουτ από μέση απόσταση, ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά στους 14. Game over. Οι Μπακς νίησαν τους Νετς για 13η φορά στις τελευταίες 15 αναμετρήσεις των δύο ομάδων. Ίσως με λίγο παραπάνω άγχος απ' ότι υπολόγιζαν βάσει της εξέλιξης του ματς, αλλά εύκολα.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

Μιλγουόκι Μπακς (Μπούντενχολζερ): Αντετοκούνμπο 31 (13/17 σουτ, 2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 τάπες), Μίντλετον 29 (11/15 σουτ, 4/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Λόπεζ 24 (7/15 τρίποντα), Μπλέντσο 6, Μπρόγκντον 18 (3), Γουίλσον 7 (1), Μέικερ, Χιλ 6 (2), Μπράουν 5 (1), Σνελ 3 (1).

Μπρούκλιν Νετς (Ατκινσον): Χάρις 15 (4/5 τρίποντα), Χόλις-Τζέφερσον, Κούρουτς 2, Αλεν 8, Ντίνγουϊντι 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Φαρίντ 21 (10 ριμπάουντ), Ντάντλι 3 (1), Κάρολ 18 (4/7 τρίποντα), Νέιπιερ 32 (9/15 σουτ, 4/7 τρίποντα, 10/12 βολές, 7 ασίστ), Πίνσον 6 (7 ριμπάουντ).

Photo credits: AP Photo/Seth Wenig