ΜΠΑΣΚΕΤ

Παρέμειναν στην κορυφή της Δύσης με ανατροπή οι Κλίπερς!

Los Angeles Clippers forward Tobias Harris brings the ball up the floor against the Atlanta Hawks during the second half of an NBA basketball game Monday, Nov. 19, 2018, in Atlanta. Los Angeles won 127-119. (AP Photo/John Amis)
AP Photo/John Amis AP PHOTO/JOHN AMIS

Τρομεροί οι Κλίπερς, επέστρεψαν από το -15 κόντρα στους Μπλέιζερς και πήραν τη νίκη με 104-100, παραμένοντας στην κορυφή της Δύσης!

Οι Κλίπερς συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν. Παίζοντας σε ακόμα ένα παιχνίδι το δικό τους μπάσκετ, επιβλήθηκαν με 104-100 των Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 13-6, παραμένοντας στην κορυφή της Δύσης!

Οι Κλίπερς ήταν απλώς οι... πεισματάρηδες εαυτοί τους. Δεν πτοήθηκαν όταν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρέθηκαν πίσω με 15 πόντους (60-45) και χάρη σε ένα συνολικό 38-16 στην τρίτη περίοδο (!) πήγαν στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 83-74.

Στην τέταρτη περίοδο οι Κλίπερς είδαν το Πόρτλαντ να επιστρέφει στο ματς και να ισοφαρίζει σε 100-100. Ένα τεράστιο καλάθι του Ντανίλο Γκαλινάρι όμως έκανε το σκορ 102-100 με 47 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, για να ακολουθήσουν δύο άστοχα σουτ των Μπλέιζερς (από ένα οι Αμίνου και Λίλαρντ) και 2 βολές του Πάτρικ Μπέβερλι στο φινάλε για το τελικό 104-100.

Ο Τομπάιας Χάρις με 34 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γκαλινάρι να προσθέτει 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και τον Μοντρέζλ Χάρελ 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Μπλέιζερς - που κατά την διάρκεια του αγώνα έχασαν τον Γιουσούφ Νούρκιτς με τραυματισμό στον ώμο - ο Ντάμιαν Λίλαρντ είχε 30 πόντους, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 18 πόντους (αλλά με 8/21 σουτ) και ο Έβαν Τέρνερ 17 πόντους.