NBA

Οι Χιτ έσπασαν το σερί των Σπερς

AP Photo/Darren Abate AP PHOTO/DARREN ABATE

Οι ψυχωμένοι Χιτ προηγήθηκαν ακόμα και με 18 πόντους στο Σαν Αντόνιο, παίρνοντας στο τέλος τη νίκη με 110-105, σταματώντας ένα σερί 9 νικών των Σπερς.

Το σερί των Σπερς είναι πλέον παρελθόν. Έπειτα από 9 σερί νίκες, τα "Σπιρούνια" είδαν την άλλη πλευρά του νομίσματος και μάλιστα εντός έδρας, με το Μαϊάμι να παίρνει μία σημαντική νίκη με 110-105. Αυτή ήταν η 3η σερί νίκη των Χιτ, που έκαναν ακόμα ένα βήμα στην προσπάθειά τους να μπουν στα playoffs.

Το Μαϊάμι μόνο φοβισμένο δεν έδειξε στο Σαν Αντόνιο. Έπειτα από μία ισορροπημένη πρώτη περίοδο (24-22 για τους Χιτ), ξέσπασε στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους διαφορά (62-45), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενο με 62-47.

Στην τρίτη περίοδο οι Χιτ ανέβασαν κάποια στιγμή την διαφορά στους 18 πόντους (79-61), ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι. Έτσι νόμιζαν τουλάχιστον, γιατί οι Σπερς σταδιακά αντέδρασαν. Βήμα-βήμα, φάση-φάση, το Σαν Αντόνιο άρχισε να ροκανίζει έκτοτε την διαφορά, μειώνοντας σε 103-106 με 2 λεπτά να μένουν για το τέλος και 105-108 με 1 λεπτό να μένει για το φινάλε.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες έχασαν από δύο επιθέσεις, με το ματς να οδεύει σε φινάλε-θρίλερ. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν έμελλε να είναι ο μοιραίος για το Σαν Αντόνιο, αφού στην κρίσιμη επίθεση της ομάδας του έχασε την μπάλα από τον Ντουέιν Γουέιντ, με τον Κέλι Όλινικ να "σφραγίζει" τη νίκη του Μαϊάμι από την γραμμή των βολών.

Ο Γκόραν Ντράγκιτς με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ντιόν Γουέιτερς να προσθέτει 18 πόντους και τον Τζέιμς Τζόνσον 13 πόντους.

Για τους Σπερς, οι ΛαΜάρκους Όλντριτζ, Πάτι Μιλς και Μάρκο Μπελινέλι είχαν από 17 πόντους και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν 16 πόντους.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Όλντριτζ 17 (9 ριμπάουντ), Πετλ 2 (8 ριμπάουντ), Γουάιτ 3, ΝτεΡόζαν 16 (15 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φορμπς 8, Μπέρτανς 10, Γκέι 15 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μιλς 17, Μπελινέλι 17

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ: Ολίνικ 8, Τζόουνς 5, Αντεμπάγιο 6 (15 ριμπάουντ), Γουέιτερς 18, Ρίτσαρντσον 15, Τζόνσον 13, Γουάιτσαϊντ 12, Ντράγκιτς 22, Γουέιντ 11