NBA

Οι Τζαζ νίκησαν τον διαστημικό Μπούκερ!

AP Photo/Rick Bowmer AP PHOTO/RICK BOWMER

Ο Ντέβιν Μπούκερ σταμάτησε στους 59 πόντους κόντρα στους Τζαζ (!), αλλά η Γιούτα δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαλύσει με 125-92 τους Σανς.

Ο Ντέβιν Μπούκερ προσπάθησε να νικήσει μόνος του τους Τζαζ. Η Γιούτα φρόντισε να του δείξει ότι μία καλή ομάδα πάντα θα νικάει τον καλό παίκτη, επικρατώντας εύκολα με 125-92 των Σανς.

Ο σταρ του Φοίνιξ πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση κόντρα σε μία από τις καλύτερες άμυνες του ΝΒΑ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 59 πόντους με 19/34 σουτ, 16/17 βολές, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ήταν όμως απελπιστικά μόνος, κάτι που φαίνεται εξάλλου και από το γεγονός ότι όλοι μαζί οι συμπαίκτες του είχαν 33 πόντους!

Η Γιούτα άφησε τον Μπούκερ να σκοράρει όσο θέλει, αφού... δεν την επηρέαζε. Οι Μορμόνοι ξέφυγαν με 62-43 στο πρώτο ημίχρονο και 88-74 στην τρίτη περίοδο ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι, κάτι που δεν άλλαξε ούτε στην συνέχεια.

Ο Μπούκερ συνέχισε να παλεύει μόνος του, ωστόσο ακόμα κι αυτός κάποια στιγμή στην τέταρτη περίοδο σίγησε, με τους Τζαζ να κλείνουν τον αγώνα με ένα επιμέρους σκορ 37-18 και να φτάνουν στη νίκη.

Ο Ρούντι Γκομπέρ με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Ντέρικ Φέιβορς και Ρίκι Ρούμπιο να έχουν από 18 πόντους.

Για τους Σανς, μετά τον Μπούκερ υπήρχε το... χάος, με τον ΝτιΆντρε Έιτον να έχει 9 πόντους και τον Τρόι Ντάνιελς 7 πόντους.

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ: Φέιβορς 18 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ίνγκλες 14 (7 ασίστ), Γκομπέρ 27 (10 ριμπάουντ), Ρούμπιο 18, Μίτσελ 10, Κράουντερ 9, Νιάνγκ 3, Σεφολόσα 2, Ο'Νιλ 5, Ούντο 2, Νέτο 8, Κόρβερ 9

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ: Μπέντερ 4, Μπρίτζες 1, Έϊτον 9 (7 ριμπάουντ), Μέλτον, Μπούκερ 59 (14/26 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 16/17 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σπάλντινγκ, Χολμς 2, Οκόμπο 4, Φριντέτ 6, Ντάνιελς 7