ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι Σπερς χάλασαν την ιστορική βραδιά του ΛεΜπρόν Τζέιμς

AP PHOTO/ERIC GAY

Το ίδιο βράδυ που ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ανέβηκε στην 6η θέση των σκόρερς, ξεπερνώντας τον Ντιρκ Νοβίτσκι, οι Σπερς ανέτρεψαν διαφορά 14 πόντων και νίκησαν τους Λέικερς 110-106 (VIDEO).

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι έφυγε από τη μέση. Σειρά έχει τώρα ο Γουίλτ Τσέιμπερλεν. Και μετά ο Μάικλ Τζόρνταν. Η αναρρίχηση του ΛεΜπρόν Τζέιμς στον ιστορικό πίνακα των σκόρερς συνεχίστηκε τα ξημερώματα της Κυριακής (28/10) στο ΝΒΑ , καθώς έβαλε αρκετούς στο Σαν Αντόνιο, ώστε να ξεπεράσει στην 6η θέση τον Ντιρκ Νοβίτσκι (31.187). Το πάρτι όμως δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τους Λέικερς στο AT&T Center.

Οι Σπερς δεν προηγήθηκαν ούτε μία φορά επί 38 λεπτά, ωστόσο κατόρθωσαν να νικήσουν τους Λέικερς 110-106, παρότι βρέθηκαν με 14 πόντους πίσω στο σκορ στο 18' (37-51) και με -11 στο 34' (77-88). Τα "σπιρούνια" είχαν 3/16 τρίποντα, εντούτοις πήραν τον έλεγχο του αγώνα στην τέταρτη περίοδο, προηγήθηκαν με 106-98 στο 47' και άντεξαν στην αντεπίθεση των Λέικερς στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, επικρατώντας της ομάδας του Λος Άντζελες για δεύτερη φορά σε μία εβδομάδα.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν πλησίασε το τριπλ-νταμπλ (30 πόντοι, 14/23 σουτ, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και ήταν αυτός που έκανε το σκορ 108-105 με 15,9'' να απομένουν με σουτ από μέση απόσταση, κι ενώ οι Λέικερς μόλις είχαν κάνει ένα σερί 7-0. Νταμπλ-νταμπλ έκαναν οι Πάου Γκασόλ (11 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Ρούντι Γκέι (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ενώ ο ΛαΜάρκους Όλντριζ πρόσθεσε 15 πόντους σε ένα σημαντικό βράδυ και για τον ίδιο, καθώς ξεπέρασε σε πόντους τον Μπομπ Κούζι στην 93η θέση του ιστορικού πίνακα των σκόρερς.

Όσο για τους Λέικερς, που ηττήθηκαν έπειτα από διαδοχικές νίκες; Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς τελείωσε το ματς με 35 πόντους με 13/21 σουτ και είχε ακόμα 11 ριμπάουντ, παρότι χτύπησε στη μέση στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Κάιλ Κούζμα (15 πόντοι) και ο Λανς Στίβενσον (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν οι άλλοι παίκτες που ξεχώρισαν από πλευράς Λέικερς.

Photo credits: AP Photo/Eric Gay