NBA

Οι Σίξερς διέλυσαν τους Νετς και... 1-1

AP Photo/Chris Szagola AP PHOTO/CHRIS SZAGOLA

Στηριζόμενοι σε ένα διαστημικό τρίτο δωδεκάλεπτο, οι Σίξερς διέσυραν με 145-123 τους Νετς στο Game 2 της σειράς, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι Σίξερς ήταν δεδομένο ότι θα αντιδρούσαν μετά την ήττα τους στο Game 1 στην Φιλαντέλφεια από τους Νετς. Αυτό ακριβώς έκαναν λοιπόν, διέλυσαν με 145-123 το Μπρούκλιν και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά. Οι Νετς βέβαια πέτυχαν αυτό που ήθελαν, αφού πήραν το πλεονέκτημα έδρας και πλέον έχουν τους δύο επόμενους αγώνες στο Μπρούκλιν, ωστόσο το εύρος της ήττας τους σίγουρα θα τους προβληματίσει.

Το παιχνίδι αρχικά έδειχνε να κυλάει όπως το Game 1 της σειράς, αφού οι Νετς έβρισκαν τον τρόπο να διατηρούν την επαφή τους με το σκορ, με το φινάλε της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους Σίξερς να προηγούνται με 34-28 και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μόλις με 65-64. Τα πράγματα όμως θα άλλαζαν στην τρίτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και χάρη σε ένα σερί 14-0 ξέφυγαν με 79-64. Αυτή μάλιστα αποδείχθηκε μόνο η αρχή, με τους Σίξερς να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και τελικά να σημειώνουν 51 πόντους στην τρίτη περίοδο - ισοφάρισαν το ρεκόρ πόντων για ένα δωδεκάλεπτο στην ιστορία του ΝΒΑ - εκτοξεύοντας την διαφορά στους 29 πόντους (116-87)! Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί, με την τέταρτη περίοδο να εξελίσσεται σε τυπική διαδικασία.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τομπάιας Χάρις να ακολουθεί με 19 πόντους, τον Μπεν Σίμονς να προσθέτει 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ, τον Τζέι Τζέι Ρέντικ 17 πόντους και τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς 16 πόντους.

Για τους Νετς, ο Σπένσερ Ντίνγουιντι είχε 19 πόντους, ο Ντ'Άντζελο Ράσελ 16 πόντους και ο Καρίς ΛεΒέρτ 13 πόντους.

ΦΙΛΑΝΤΑΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ: Χάρις 19, Εμπίντ 23 (10 ριμπάουντ), Μ. Σίμονς 18 (10 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μπάτλερ 7 (7 ασίστ), Ρέντικ 17, Μπόλντεν 1, Σκοτ 15, Ένις 6, Τ. Σίμονς 3, Μονρό 5, Μαριάνοβιτς 16, ΜακΚόνελ 8, Κορκμάζ 7

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ: Χάρις 4, Κάρολ 6, Κούρουτς 8, Άλεν 9 (6 ριμπάουντ), Ράσελ 16, Ντέιβις 2, Χόλις-Τζέφερσον 15, Νέιπιερ 13, Ντίνγουιντι 19, Μούσα 4, Πίνσον 9, Γκράχαμ 5, ΛεΒέρτ 13