ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι Μπουλς σόκαραν τους Σπερς στο Σαν Αντόνιο!

AP PHOTO/ERIC GAY

Οι Μπουλς ανέτρεψαν διαφορά 21 πόντων και νίκησαν εκτός έδρας τους Σπερς με 99-93! Δεύτερο σερί τριπλ-νταμπλ του Χάρντεν στο Μεμφις, νέα νίκη για τους Σανς (VIDEOS).

Οι Σπερς έμοιαζαν έτοιμοι να πανηγυρίσουν την 5η συνεχόμενη νίκη τους στο AT&T Center και μάλιστα εύκολα, απέναντι σε μία ομάδα που διερχόταν σοβαρή (αγωνιστική και μη) κρίση τις τελευταίες εβδομάδες. Υπολόγιζε όμως χωρίς τον Κρις Νταν. Ο νεαρός γκαρντ έκανε την καλύτερή του φετινή εμφάνιση και οδήγησε τους Μπουλς σε μία μεγάλη νίκη με 99-93 στο Σαν Αντόνιο. Η ομάδα του Τζιμ Μπόιλεν βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 21 πόντους διαφορά στο 26' (64-43), πριν κάνει την ολική ανατροπή και κλέψει το παιχνίδι μέσα από τα χέρια των Σπερς.

Ο Κρις Νταν (24 πόντοι, 11/19 σουτ, 7 ριμπάουντ) και ο Λάουρι Μάρκανεν (23 πόντοι, 7 ριμπάουντ) οδήγησαν όλο το βράδυ τους "ταύρους", οι οποίοι δέχτηκαν 62 πόντους στο πρώτο ημίχρονο αλλά κράτησαν τους Σπερς στους 31 στο δεύτερο, ροκανίζονταν το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε πάντως στην τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα στα τελευταία οκτώ λεπτά, κι ενώ οι Σπερς ξέφυγαν εκ νέου με 85-74 στο 39'.

Το Σικάγο ισοφάρισε έπειτα από πολλή ώρα 2'13'' πριν από τη λήξη (90-90), ο Πόρτις του έδωσε το προβάδισμα με 91-92 στο 1'39'' και ο Νταν έβαλε δύο κρίσιμα σουτ από μέση απόσταση στο τελευταίο λεπτό. Η άμυνα έκανε όλα τα υπόλοιπα... Στην αντίπερα όχθη, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ (29 πόντοι, 10/16 δίποντα, 12 ριμπάουντ), ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν (21 πόντοι) και ο Μάρκο Μπελινέλι (17 πόντοι, 5/7 τρίποντα) ήταν οι πρώτοι σκόρερς των Σπερς, οι οποίοι είχαν 4-0 μέχρι σήμερα στο homestand.

ΓΚΡΙΖΛΙΣ - ΡΟΚΕΤΣ: Νέο τριπλ-νταμπλ ο Χάρντεν

Δύο ημέρες μετά τη νίκη επί των Λέικερς οι Ρόκετς εμφάνισαν πάλι το καλό τους πρόσωπο. Και αυτό είναι κάτι που δεν το συνηθίζουν φέτος. Οι “ρουκέτες” έχτισαν μία διαφορά 21 πόντων από το πρώτο ημίχρονο και άλωσαν το Μέμφις με 105-97, αντέχοντας στην αντεπίθεση των Γκρίζλις στην τέταρτη περίοδο, όταν πλησίασαν μέχρι τους έξι πόντους στο 45’ (91-97). Ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε το δεύτερο συνεχόμενο τριπλ-νταμπλ (32 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Κλιντ Καπέλα (26 πόντοι, 10/14 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Τζέραλντ Γκριν (17 πόντοι, 4/4 τρίποντα).

Ο Μάικ Κόνλι (22 πόντοι, 6 ασίστ) και ο Μαρκ Γκασόλ (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι του Μέμφις, το οποίο κατόρθωσε να χάσει -και εύκολα μάλιστα- ένα παιχνίδι στο οποίο σούταρε με ποσοστό 53,3%. Οι Γκρίζλις είχαν όμως και 5/23 τρίποντα, δεν προηγήθηκαν ούτε δευτερόλεπτο στο ματς και είδαν την ομάδα του Μάικ Ντ’Αντόνι να ξεφεύγει στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, στο οποίο σημείωσαν συνολικά μόνο 11 πόντους. Το Χιούστον προηγήθηκε με 60-39 στο 35’ και παρότι πέτυχε μόνο έναν πόντο στα επόμενα 7,5 λεπτά, δεν άφησε τους γηπεδούχους να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους έξι πόντους.

ΣΑΝΣ - ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Δεύτερη σερί νίκη οι "ήλιοι"!

Αίφνης οι Σανς έπαψαν να αποτελούν τον σάκο του μποξ του ΝΒΑ. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ σταμάτησε πριν από δύο ημέρες ένα σερί 10 ηττών και σήμερα πέτυχε μάλιστα και δεύτερη νίκη στη σειρά, αυτή τη φορά επί της Μινεσότα με 107-99. Ο Ντέβιν Μπούκερ επέστρεψε στην δράση έχοντας 28 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ και βοήθησε το Φίνιξ να κάνει ένα σερί 11-0 από το 37' έως το 41', ξεφεύγοντας με διαφορά 12 πόντων (96-84) σε εκείνο το σημείο. Οι Σανς δεν απειλήθηκαν ξανά από εκεί και πέρα.

Ο Ντιάντρε Έιτον (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και ο Τι Τζέι Γουόρεν (21 πόντοι) ήταν οι άλλοι παίκτες που ξεχώρισαν από τους Σανς, οι οποίοι δέχτηκαν κάτω από τους 100 πόντους για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Στην αντίπερα όχθη, ο Καρλ-Αντονι Τάουνς (28 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τίμπεργουλβς, οι οποίοι μετρούν πλεόν 4 σερί ήττες. Ο Ντέρικ Ρόουζ πρόσθεσε 25 πόντους με 11/16 σουτ ερχόμενος από τον πάγκο και ο Ντάριο Σάριτς είχε ακόμα 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Photo credits: AP Photo/Eric Gay