NBA

Οι Μάβερικς διέλυσαν τους Γουόριορς με πάρτι των Ντόντσιτς, Νοβίτσκι!

AP PHOTO/JOHN HEFTI

Οι Μάβερικς... ποδοπάτησαν στο Όκλαντ με 35 πόντους διαφορά τους Γουόριορς (126-91), που έπαιζαν χωρίς τον Στέφεν Κάρι. Νέο τριπλ-νταμπλ ο Ντόντσιτς, φετινό ρεκόρ πόντων ο Νοβίτσκι (VIDEO).

Οι Γουόριορς έχουν υποστεί πολλούς εντός έδρας διασυρμούς κατά την διάρκεια της χρονιάς. Τα ξημερώματα της Κυριακής (24/3) οι Μάβερικς τους υποχρέωσαν σε άλλον έναν. Το ρεπό του Στέφεν Κάρι για λόγους ξεκούρασης συνέπεσε με μία από τις χειρότερες φετινές βραδιές των πρωταθλητών, αλλά και μία μαγική εμφάνιση των Μάβερικς, οι οποίοι διέλυσαν τους "Dubs" 126-91, σπάζοντας ταυτόχρονα ένα σερί 12 ηττών στο Όκλαντ.

Από τον Απρίλιο του 2012 είχε να κερδίσει αγώνα στην Oracle Arena το Ντάλας (29-44), το οποίο σούταρε με ποσοστό 53% συνολικά και έβαλε 21 από τα 49 τρίποντα που επιχείρησε. Η ομάδα του Ρικ Καρλάιλ προηγήθηκε από το 4ο λεπτό με 2-14 και δεν σταμάτησε να ανεβάζει την διαφορά μέχρι που έφτασε το +43 με δυόμισι λεπτά να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης (82-125)! Παράλληλα, οι Μαβς έσπασαν και ένα σερί τριών ηττών σε μία βραδιά που κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ (49-33) απέναντι στους αγνώριστους Γουόριορς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς κατέγραψε το έκτο τριπλ-νταμπλ της χρονιάς (23 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ενώ την καλύτερη φετινή του εμφάνιση -και ατομικό ρεκόρ πόντων για φέτος με 21- έκανε ο Ντιρκ Νοβίτσκι. Για πέντε λεπτά ο Καρλάιλ χρησιμοποίησε και τον Κώστα Αντετοκούνμπο, που είχε 1/2 βολές και 0/1 δίποντο.

Στην αντίπερα όχθη, οι Γουόριορς (49-23) δεν παρουσιάστηκαν ποτέ στο παρκέ, σούταραν με 29,6% στο πρώτο ημίχρονο, τελείωσαν την βραδιά με 40% και είχαν 4/30 τρίποντα, λιγότερα από κάθε άλλο φετινό ματς. Το χειρότερο όλων; Με την ήττα αυτή οι "πολεμιστές" έπεσαν στην δεύτερη θέση της κατάταξης στην δυτική περιφέρεια, μισό παιχνίδι πίσω από τους Ντένβερ Νάγκετς.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γκριν 6, Ντουράντ 25 (9/25 σουτ), Κάζινς 19 (8/11 σουτ), Κουκ 7 (7 ασίστ), Τόμπσον 8 (4/13 σουτ), Γερέμπκο 3, Μπελ 2, ΜακΚίνι 5, Λούνι 12, Ιγκουοντάλα, Λι 4, Εβανς.

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Καρλάιλ): Νοβίτσκι 21 (5/8 τρίποντα), Πάουελ 4, Τζάκσον 9, Ντόντσιτς 23 (11 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 1, Κλέμπερ 16 (4/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Φίνι-Σμιθ 5, Μπερκ 13, Χάρις 6, Μέικον, Λι, Μπρόκχοφ 17 (6/8 σουτ).