NBA

Οι Γουίζαρντς γκρέμισαν από την κορυφή τους - χωρίς Γιάννη Αντετοκούνμπο - Μπακς

Washington Wizards guard Bradley Beal (3) reacts during the second half of an NBA basketball game, next to Milwaukee Bucks guard Malcolm Brogdon (13), Friday, Jan. 11, 2019, in Washington. The Wizards won 113-106. (AP Photo/Nick Wass)
AP Photo/Nick Wass AP PHOTO/NICK WASS

Οι Γουίζαρντς εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο, κατέβαλλαν την αντίσταση των Μπακς με 113-106 και τους έριξαν από την κορυφή της Ανατολής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε κόντρα στους Γουίζαρντς λόγω ενοχλήσεων στον τετρακέφαλο και το ισχίο και η Γουάσινγκτον δεν μπορούσε να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Πραγματοποιώντας λοιπόν εξαιρετική εμφάνιση, νίκησε με 113-106 τους Μπακς και τους γκρέμισε από την κορυφή, αφού την ίδια στιγμή οι Ράπτορς νίκησαν τους Νετς και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 32-12, έναντι 29-12 των Μπακς

Οι Γουίζαρντς πήραν προβάδισμα νωρίς στον αγώνα και δεν το έχασαν ποτέ. Ξέφυγαν με 40-26 στην πρώτη περίοδο και 57-47 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, άντεξαν τους κραδασμούς της αντεπίθεσης των Μπακς στην τρίτη περίοδο, όταν το Μιλγουόκι μείωσε σε 82-85, και παίζοντας έξυπνα στην τέταρτη περίοδο έφτασαν στη νίκη.

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 32 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Τζεφ Γκριν και Τρέβορ Αρίζα να προσθέτουν από 20 πόντους και τον Τόμας Σατοράνσκι 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, στο πρώτο triple-double της καριέρας του.

Για τους Μπακς, ο Κρις Μίντλετον είχε 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Έρικ Μπλέντσο 18 πόντους (αλλά με 7/21 σουτ), 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον 15 πόντους.

ΓΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Γκριν 20, Αρίζα 20, Μπράιαντ 11, Μπιλ 32 (7 ασίστ), Σατοράνσκι 18 (12 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Πόρτερ 8 (9 ριμπάουντ), Ντέκερ, Μαϊνμι 2, Ραντλ 2

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 25 (8 ριμπάουντ), Ιλιάσοβα 12, Λόπεζ 13, Μπλέντσο 18 (7/21 σουτ, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπρόγκντον 15, Γουίλσον 5, Μέικερ 2, Σνελ 6, Χιλ, Μπράουν 10