NBA

Οι Γκρίζλις σταμάτησαν τους Σπερς

Memphis Grizzlies center Marc Gasol (33) controls the ball next to San Antonio Spurs forward LaMarcus Aldridge during the first half of an NBA basketball game Wednesday, Jan. 9, 2019, in Memphis, Tenn. (AP Photo/Brandon Dill)
AP Photo/Brandon Dill AP PHOTO/BRANDON DILL

Οι Γκρίζλις θύμισαν έπειτα από πολύ καιρό... Γκρίζλις και με όπλο τους την άμυνα επιβλήθηκαν με 96-86 των "καυτών" Σπερς.

Οι Γκρίζλις υποδέχθηκαν τους Σπερς μετρώντας 6 σερί ήττες, με το Σαν Αντόνιο να προέρχεται από 5 σερί νίκες. Το τέλος του αγώνα βρήκε και τα δύο αυτά σερί να ολοκληρώνονται, αφού το Μέμφις έδειξε - προσωρινά ή όχι δεν μπορεί να το ξέρει αυτό κανείς - ότι θυμήθηκε το αμυντικό του φίλτρο, καταβάλλοντας με 96-86 τους Σπερς!

Το Μέμφις κατάφερε να κατεβάσει το τέμπο του αγώνα εκεί που το βόλευε, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 42-31, σε ένα δείγμα ότι το σκορ θα πήγαινε... πολύ χαμηλά. Και αυτό δεν άλλαξε στην συνέχεια, παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες σημείωσαν μαζί 63 πόντους στην τρίτη περίοδο, με τους Σπερς να μειώνουν σε 64-72, με το Μέμφις να είναι πιο ψύχραιμο στο τέλος και να παίρνει τη νίκη.

Ο Μαρκ Γκασόλ με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Γκρίζλις, με τον Μάικ Κόνλεϊ να προσθέτει 15 πόντους και τον Τζάρεν Τζάκσον 12 πόντους.

Για τους Σπερς, ο Μπριν Γορμπς και ο Μάρκο Μπελινέλι είχαν από 14 πόντους, με τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ να μένει στους 13 πόντους και τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν στους 9 πόντους με 4/15 σουτ.

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 12, Άντερσον 9, Μ. Γκασόλ 26 (14 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 15 (6/19 σουτ), Τεμπλ 2, Γκριν 12 (11 ριμπάουντ), Κάσπι 4, Νοά, Μακ 10, Χόλιντεϊ 6

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Όλντριτζ 13, Πετλ 1, Γουάιτ 12, ΝτεΡόζαν 9 (4/15 σουτ), Φορμπς 14, Γιούμπανκς, Κάνινγκχαμ, Ποντέξτερ, Μπέρτανς 3, Π. Γκασόλ 7 (12 ριμπάουντ), Μιλς 13, Μπελινέλι 14