NBA

Ο Χάρντεν νίκησε τον Ντόντσιτς

AP Photo/Rich Pedroncelli AP PHOTO/RICH PEDRONCELLI

Ο Τζέιμς Χάρντεν πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο τέλος του αγώνα των Ρόκετς με τους Μάβερικς, οδηγώντας το Χιούστον στη νίκη με 120-104. Πάλευε μόνος του ο Ντόντσιτς.

Ο Τζέιμς Χάρντεν βρέθηκε κοντά στο να δει το σερί των 30αρων του να διακόπτεται, καθώς 2.5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τους Μάβερικς είχε 20 πόντους. Με το παιχνίδι όμως να είναι ντέρμπι, το μόνο που χρειάστηκε να κάνει ήταν να σημειώσει τους τελευταίους 11 πόντους της ομάδας του, οδηγώντας το Χιούστον στη νίκη με 120-104, φτάνοντας τα 30 συνεχόμενα παιχνίδια με +30 πόντους.

Οι Μάβερικς αποδείχθηκαν δύσκολος αντίπαλος. Καθοδηγούμενοι από το άστρο του Λούκα Ντόντσιτς, οι Μαβς δεν επηρεάστηκαν από το -14 του πρώτου ημιχρόνου (50-64), το -21 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (60-81) και το -19 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (80-99).

Τουναντίον, το Ντάλας συνέχισε να παλεύει, κατεβάζοντας την διαφορά στους 9 πόντους (100-109) με 2.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Πάνω όμως που οι Μαβς πίστεψαν σε μία τρελή ανατροπή, ήρθε ο Χάρντεν να τους προσγειώσει, κάνοντας το σκορ 115-100 με δύο σερί τρίποντα, πριν "κλειδώσει" τελικά τη νίκη του Χιούστον με ένα ακόμα τρίποντο στο φινάλε, σκοράροντας ενδιάμεσα σε 2 βολές.

Ο Χάρντεν με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 5 κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζέραλντ Γκριν να προσθέτει 19 πόντους και τον Κρις Πολ 17 πόντους και 11 ασίστ.

Για τους Μάβερικς, ο Ντόντσιτς είχε 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Τζέιλεν Μπράνσον 13 πόντους και ο Ντουάιτ Πάουελ 12 πόντους.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Φαρίντ 17 (8 ριμπάουντ), Τάκερ 3, Πολ 17 (11 ασίστ), Χάρντεν 31 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γκόρντον 18, Κλαρκ, Χάρτενσταϊν 2, Ρίβερς 7, Σάμπερτ 6, Γκριν 19

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Κλέμπερ 9, Φίνεϊ-Σμιθ 8 (8 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 21 (10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπράνσον 13, Χάρνταγουεϊ 10 (3/11 σουτ), Πάουελ 12, Νοβίτζκι 6, Τζάκσον 9, Μπερκ 8, Χάρις 8, Λι, Μπρόκχοφ