NBA

Ο Ντέιβις επέστρεψε εν μέσω αποδοκιμασιών, αλλά δεν έπαιξε στην 4η περίοδο!

Ο Άντονι Ντέιβις έπαιξε για πρώτη φορά από την ημέρα που ζήτησε ανταλλαγή και οι Πέλικανς νίκησαν τους Τίμπεργουλβς 122-117. Νίκη με ανατροπή οι Κινγκς (VIDEOS).

Οι οπαδοί στο Smoothie King Center πρέπει να βιώσαν σε μία από τις πιο σουρεαλιστικές βραδιές του φετινού ΝΒΑ... Ο Άντονι Ντέιβις πάτησε πάλι παρκέ για πρώτη φορά από την ημέρα που ζήτησε ανταλλαγή (έπειτα από παρέμβαση του ΝΒΑ, που φέρεται να απείλησε με πρόστιμο 100.000 δολαρίων τη Νέα Ορλεάνη εάν δεν τον χρησιμοποιήσει), αρχικά αποδοκιμάστηκε, εν συνεχεία αποθεώθηκε από μερίδα των θεατών και στο τέλος έβαλε 32 πόντους σε μόνο 25 λεπτά, καθώς ο Αλβιν Τζέντρι δεν τον χρησιμοποίησε ούτε λεπτό στην τελευταία περίοδο! Κι όμως, οι Πέλικανς βρήκαν τον τρόπο να πάρουν και χωρίς αυτόν τη νίκη επί των Τίμπεργουλβς με 122-117.

Για όσους απορούν... όχι, οι Πέλικανς (25-31) δεν είχαν καθαρίσει το παιχνίδι μέχρι το σημείο που ο Ντέιβις αποχώρησε μια και καλή από το γήπεδο. Ίσα ίσα που ο "Brow" είχε βοηθήσει προηγούμενως τη Νέα Ορλεάνη να ανατρέψει διαφορά 18 πόντων (22-40 στο 14') και να προηγηθεί με 90-76 στο 32', πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με σκορ 90-88. Με τον Ντέιβις εκτός παρκέ οι Πέλικανς στράφηκαν στον Ραντλ, στον Χόλιντεϊ και στον Κένρικ Γουίλιαμς και στο τέλος κατάφεραν να σταθούν στα πόδια τους και να αντέξουν στην αντεπίθεση των Τόμπεργουλβς.

Οι Καρλ-Αντονι Τάουνς (32 πόντοι) και Άντριου Γουίγκινς (23 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς των Τίμπεργουλβς, οι οποίοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την παράξενη βραδιά στη Νέα Ορλεάνη, ούτε την απουσία του Ντέιβις σε όλη την τέταρτη περίοδο. Κι ας έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο ματς, κι ας σούταραν με καλύτερα ποσοστά από τους Πέλικανς (50,5%), κι ας κέρδισαν τις μάχες των ριμπάουντ...

ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Τζέντρι): Ντέιβις 32 (11/15 σουτ, 10/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 τάπες), Μίλερ 5, Χόλιντεϊ 27 (9 ασίστ), Τζάκσον 4, Γουίλιαμς 19 (6/10 σουτ), Ντιάλο 2, Τζόνσον 6, Ραντλ 12 (8 ριμπάουντ), Φρέιζιερ 12 (9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κλαρκ 3.

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ (Σόντερς): Γκίμπσον 9, Κάνααν 12, Γουίγκινς 23 (10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τάουνς 32 (12/20 σουτ, 8 ριμπάουντ), Οκότζι 3, Σάριτς 9, Τόλιβερ, Ντενγκ 8, Τζενγκ 9 (8 ριμπάουντ), Τιγκ 12.

ΚΙΝΓΚΣ - ΧΙΤ: Ανατροπή και νίκη οι "βασιλιάδες"

Τον... χαβά τους οι Κινγκς. Οι "βασιλιάδες" έβλεπαν την πλάτη των αντιπάλων τους επί σχεδόν 47 λεπτά, ωστόσο ανέτρεψαν διαφορά 11 πόντων στα τελευταία έξι και νίκησαν το Μαϊάμι 102-96, φτάνοντας τις 8 νίκες στους τελευταίους 9 αγώνες του στο Golden One Center. Ο Μπάντι Χιλντ (23 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κινγκς και αυτός που έβαλε τις βολές με τις οποίες οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι 1'21'' πριν από τη λήξη (97-96), στο πλαίσιο του σερί 9-0 που έκαναν στα τελευταία δύο λεπτά.

Ο Χάρισον Μπαρνς έβαλε 12 πόντους στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Σακραμέντο, το οποίο σημείωσε την τέταρτη σερί νίκη στις αναμετρήσεις με την Χιτ. Ο Γουέιντ αποθεώθηκε από το κοινό του Σακραμέντο στην τελευταία του εμφάνιση στην πρωτεύουσα της Καλιφόρνια, ενώ τρόμαξε και το κοινό με την άτσαλη πτώση του στο παρκέ στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Τζος Ρίτσαρντσον (21 πόντοι) ήταν πάντως ο πρώτος σκόρερ του Μαϊάμι. Η ομάδα του Ερικ Σπόλστρα προηγήθηκε με 17-28 στο 12' και είχε διαρκώς το προβάδισμα επί 46'39'', αλλά στο τέλος πλήρωσε ακριβά τα 20 λάθη της.

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ (Γέργκερ): Μπιέλιτσα 4, Μπαρνς 12 (7 ριμπάουντ), Κόλι-Στάιν 7 (7 ριμπάουντ), Φοξ 12 (4 κλεψίματα), Χιλντ 23 (7 ριμπάουντ), Μπάγκλι 3 (7 ριμπάουντ), Τζάιλς 10, Φέρελ 6, Μπογκντάνοβιτς 15, Μπερκς 9.

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ (Σπόλστρα): Ολίνικ 9, Γουίνσλοου 5 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάιτσαϊντ 17 (10 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον 21, Γουέιτερς 12, Χάσλεμ, Τζόνσον 9, ΜακΓκρούντερ 4, Ρόμπινσον 2, Αντεμπάγιο 2, Γουέιντ 15.