NBA

Ο Μπιλ εκτέλεσε τους Κινγκς

AP Photo/Alex Brandon AP PHOTO/ALEX BRANDON

Με τον Μπράντλεϊ Μπιλ να αναλαμβάνει δράση στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γουίζαρντς επιβλήθηκαν με 121-115 των Κινγκς και έμειναν ζωντανοί στην προσπάθειά τους να μπουν στα playoffs.

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ θέλει όσο τίποτα να αγωνιστεί στα playoffs. Το θέλει τόσο πολύ, που κρατάει σχεδόν μόνος του τους Γουίζαρντς σε τροχιά 8αδας, με τον τελευταίο του άθλο να είναι ότι οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 121-115 επί των Κινγκς. Με αυτή τη νίκη οι Γουίζαρντς βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 28-39 και βρίσκονται 3.5 παιχνίδια μακριά από τους 8ους Χιτ (31-35).

Οι Γουίζαρντς ήταν αυτοί που άνοιξαν καλύτερα το παιχνίδι ξεφεύγοντας με 28-14 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Γρήγορα όμως οι Κινγκς απάντησαν και με ένα ξέσπασμα έκλεισαν την δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με 60-59. Εκεί ήταν που ανέλαβε δράση ο Μπιλ, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο είχε μόλις 6 πόντους.

Ο All Star γκαρντ πήρε την ομάδα του στις πλάτες του στο δεύτερο ημίχρονο και με αυτόν να σκοράρει συνεχώς η Γουάσινγκτον ξέφυγε με 90-81 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το παιχνίδι βέβαια συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τους Κινγκς να περνάνε μπροστά στο σκορ με 112-111 περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μπιλ όμως ήταν πάλι αυτός που μίλησε στο τέλος, σημειώνοντας κρίσιμα καλάθια για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.

Ο Μπιλ ολοκλήρωσε τελικά τον αγώνα με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, σε μία ακόμα τρομερή εμφάνιση. Από κοντά τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 18 πόντους, με τον Μπόμπι Πόρτις και τον Τόμας Σατοράνσκι να προσθέτουν από 17 πόντους.

Για τους Κινγκς, ο ΝτιΆρον Φοξ είχε 23 πόντους και 8 ασίστ και οι Χάρισον Μπαρνς, Νεμάνια Μπιέλιτσα και Μπάντι Χιλντ από 15 πόντους.

ΓΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Πόρτις 17 (13 ριμπάουντ), Αρίζα 11 (10 ριμπάουντ), Γκριν 11, Μπιλ 27 (9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σατοράνσκι 17 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πάρκερ 18, Μπράουν 6, Μπράιαντ 2, Ραντλ 12

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ: Μπαρνς 15, Κόλεϊ-Στάιν 10 (8 ριμπάουντ), Φοξ 23 (8 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 13, Χιλντ 15 (6/21 σουτ), Τζάιλς 12 (6 ριμπάουντ), Μπιέλιτσα 15 (12 ριμπάουντ), φέρελ, Μπρούερ 8, Μπερκς 4