NBA

Ο Λέοναρντ εκτέλεσε τους Νετς

AP Photo/Matt Slocum AP PHOTO/MATT SLOCUM

Με τον Καγουάι Λέοναρντ να σημειώνει το νικητήριο καλάθι, οι Ράπτορς επιβλήθηκαν με 127-125 των Νετς στο Τορόντο.

Ο Καγουάι Λέοναρντ φρόντισε ώστε οι Ράπτορς να μην λυγίσουν στην έδρα τους από τους Νετς. Ο All Star φόργουορντ ευστόχησε σε ένα δύσκολο fade away σουτ (με ταμπλό) με 4.2 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα, δίνοντας τη νίκη με 127-125 στους Καναδούς. Ο Ντ'Αντζελο Ράσελ είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το σουτ του στο φινάλε του αγώνα δεν βρήκε στόχο.

Ήταν ένα συγκλονιστικό φινάλε σε ένα τρομερό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σχεδόν για 48 λεπτά, με το σκορ το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να είναι 60-56 υπέρ των Νετς και στο τέλος της τρίτης ισόπαλο με 92-92. Τα... όμορφα όμως έγιναν στην 4η περίοδο.

Οι Ράπτορς ξέφυγαν με 112-1-05, αλλά και με 120-114 με κάτι παραπάνω από 2.5 λεπτά να μένουν για το τέλος του αγώνα, δείχνοντας να "καθαρίζουν" το παιχνίδι. Οι Νετς απάντησαν όμως με ένα επιμέρους σκορ 11-2 για να περάσουν μπροστά με 125-122 (!) για να έρθει ο Ντάνι Γκριν να ισοφαρίσει σε 125-125 με ένα τεράστιο τρίποντο, για να φτάσουμε έτσι στην συνέχεια στο τρομερό φινάλε με το νικητήριο καλάθι του Λέοναρντ.

Ο Λέοναρντ με 30 πόντους και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Σερτζ Ιμπάκα να προσθέτει 18 πόντους και τον Πασκάλ Σιάκαμ 17 πόντους.

Για τους Νετς, ο Ντ'Άντζελο Ράσελ είχε 28 πόντους και 14 ασίστ, ο Τζο Χάρις 24 πόντους με 7/8 τρίποντα και ο Άλαν Κραμπ 22 πόντους με 6/10 τρίποντα.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Ιμπάκα 18 (12 ριμπάουντ), Λέοναρντ 30 (8 ασίστ), Σιάκαμ 17, Γκριν 9, Λόουρι 13 (7 ασίστ), Ανουνόμπι 6, Γκασόλ 16, Πάουελ 5, ΜακΚό 13

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ: Χάρις 24 (7/8 τρίποντα), Κούρουτς 5, Άλεν 15, Ράσελ 28 (14 ασίστ), Γκράζαμ 6, Ντέιβις 6, Χόλις-Τζέφερσον 3, Νέιπιερ 10, ΛεΒέρτ 6, Κραμπ 22