NBA

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς "μίλησε" στο τέλος

AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έβαλε το καθοριστικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό και οι Λέικερς επιβίωσαν στη μάχη με τους Πέλικανς, επικρατώντας με 125-119 (VIDEO).

Έπειτα από καιρό τα χαμόγελα επέστρεψαν στο Λος Άντζελες. Οι Λέικερς (30-31) τα χρειάστηκαν βέβαια μέχρι να καταβάλουν τους Πέλικανς με 125-119 και να επιστρέψουν στις νίκες, αναπτερώνοντας παράλληλα τις ελπίδες τους για είσοδο στα δυτικά playoffs. Η ομάδα του Λουκ Γουόλτον προερχόταν από έξι ήττες σε οκτώ αγώνες, αλλά κόντρα στη Νέα Ορλεάνη σταμάτησε τον κατήφορο της.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε 33 πόντους, συμπεριλαμβανομένου και του τρίποντου που έκανε το σκορ 123-117 με 31,3'' να απομένουν για τη λήξη, ένα σουτ που έμελλε να "καθαρίσει" το ματς, κι ενώ προηγουμένως οι Πέλικανς είχαν πλησιάσει στον έναν πόντο (118-117 στο 1'38'') με τρίποντο του Μίλερ. Ακολούθησε όμως ένα λέι-απ του Ινγκραμ και το καθοριστικό τρίποντο του "Βασιλιά" από την γωνία, εκτός ισορροπίας και με το ένα πόδι στο παρκέ!

Ο Μπράντον Ινγκραμ (23 πόντοι) και ο Κάιλ Κούζμα (22 πόντοι) ήταν μεταξύ των διακριθέντων για την ομάδα του Λος Αντζελες, η οποία σούταρε με ποσοστό 52,1%, υπέπεσε σε μόνο 8 λάθη και είχε σταθερά το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Έπρεπε όμως να περιμένει μέχρι το 35' για να ξεφύγει στο σκορ (104-92) χάρις σε ένα σερί 13-0, πριν επιστρέψουν στο παιχνίδι οι "Πελς".

Ο Τζούλιους Ραντλ (35 πόντοι) οδήγησε όλο το βράδυ τη Νέα Ορλεάνη (27-36), ενώ ο Αντονι Ντέιβις έπαιξε πάλι περιορισμένο χρόνο συμμετοχής (21') και πέτυχε 22 πόντους με 10/14 σουτ, παρακολουθώντας πάλι τα τελευταία λεπτά του αγώνα από τον πάγκο. Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε ακόμα 19 πόντους, 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ για τους Πέλικανς, οι οποίοι υπέστησαν την 13η ήττα στους τελευταίους 19 αγώνες.

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ (Γουόλτον): Κούζμα 22 (9/15 σουτ), Τζέιμς 33 (13/24 σουτ, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ινγκραμ 23 (8/14 σουτ), Ρόντο 11 (7 ριμπάουντ, 16 ασίστ), Μπούλοκ 14, Μουσκάλα, Τσάντλερ 1, ΜακΓκι 10, Κάλντγουελ-Πόουπ 2, Χαρτ, Στίβενσον 9.

ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Τζέντρι): Ντέιβις 22 (10/14 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ραντλ 35 (11/22 σουτ, 11/12 βολές), Πέιτον 6 (11 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χόλιντεϊ 19 (7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γουίλιαμς 2, Ντιάλο 7, Τζόνσον, Μίλερ 11, Οκαφορ, Τζάκσον 15 (7/10 σουτ), Κλαρκ 2, Μουρ.