ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο ΛεΜπρόν κέρδισε μόνος του τους Σπερς!

Los Angeles Lakers forward LeBron James, right, shoots as San Antonio Spurs forward LaMarcus Aldridge defends during the first half of an NBA basketball game, Wednesday, Dec. 5, 2018, in Los Angeles. (AP Photo/Mark J. Terrill)
AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να σημειώνει 20 πόντους στην τέταρτη περίοδο οι Λέικερς κέρδισαν δύσκολα με 121-113 τους Σπερς και έφτασαν τις 4 σερί νίκες. Τραυματίστηκε ο Ίνγκραμ.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ανεβάζει σταδιακά ρυθμούς και τραβάει μαζί του τους Λέικερς. Ο "Βασιλιάς" έδωσε ακόμα ένα σόου, οδηγώντας τους Λέικερς στη νίκη με 121-113 επί των Σπερς.

Ο Τζέιμς ήταν ασταμάτητος, ειδικά στην τέταρτη περίοδο όπου σημείωσε 20 πόντους (!), ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 42 πόντους με 12/17 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 9/13 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Άξιος συμπαραστάτης του Τζέιμς ήταν ο Κάιλ Κούζμα με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ να προσθέτει 12 πόντους. Οι δυο τους βέβαια, όπως και.... όλοι οι Λέικερς, απλώς έκαναν στην άκρη στην τέταρτη περίοδο και άφησαν τον Τζέιμς να κάνει τα... δικά του.

Για τους Σπερς, που γνώρισαν την 4η ήττα τους στα 5 τελευταία παιχνίδια τους και δέχθηκαν πάνω από 100 πόντους για 10ο συνεχόμενο παιχνίδι, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 32 πόντους, ο Ρούντι Γκέι 31 πόντους και ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.