ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο υπέταξε τους Νικς

Milwaukee Bucks forward Giannis Antetokounmpo during an NBA basketball game against the Indiana Pacers Friday, Oct. 19, 2018, in Milwaukee. Milwaukee won 118-101. (AP Photo/Mike Roemer)
AP Photo/Mike Roemer AP PHOTO/MIKE ROEMER

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει 16 πόντους στην 4η περίοδο οι Μπακς επιβλήθηκαν με 124-113 των Νικς, διατηρώντας το αήττητό τους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι σε άγρια κατάσταση! Το επιβεβαίωσε και κόντρα στους Νικς, όπου σημείωσε 16 πόντους στην 4η περίοδο για να οδηγήσει το Μιλγουόκι στη νίκη με 124-113! Αυτή ήταν η 3η νίκη των Μπακς σε ισάριθμα παιχνίδια φέτος.

Ο Γιάννης ήταν πραγματική απόλαυση, κυρίως στην τέταρτη περίοδο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 31 πόντους (πρώτη 30αρα της σεζόν) με 12/26 δίποντα, 1/3 τρίποντα (πρώτο τρίποντο της σεζόν), 4/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κοψίματα σε 37 λεπτά συμμετοχής!

Από κοντά ακολούθησε τον Γιάννη και ο απίστευτος Κρις Μίντλετον, ο οποίος είχε 30 πόντους με 4/6 δίποντα, 7/8 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 16 πόντους και 13 ασίστ.

Για τους Νικς, που κοίταξαν στα μάτια τους Μπακς παρά τις απουσίες, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ είχε 24 πόντους, ο Τρέι Μπερκ 19 πόντους και ο Μάριο Χεζόνια 18 πόντους.

ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΤΣ, ΜΕΓΑΛΑ ΣΟΥΤ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Μπακς να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και να ξεφεύγουν με 30-17 πριν καταφέρουν οι Νικς με αντεπίθεση διαρκείας να μειώσουν σε 33-29 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο το Μιλγουόκι ήταν πάλι καταιγιστικό, ξεφεύγοντας αρχικά με 58-43, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 71-52.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε το ξέσπασμα των Νικς. Οι Νεοϋορκέζοι ξαφνικά άρχισαν να τα... βάζουν από παντού και με ένα επιμέρους σκορ 35-17 μείωσαν σε 35-17 στο τέλος της τρίτης περιόδου! Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και ο Γιάννης θα έκανε ό,τι μπορούσε να κρατήσει τους Μπακς στο ματς, σκοράροντας συνεχώς στην 4η περίοδο. Οι Νικς όμως είχαν απαντήσεις με το σκορ να είναι 110-110 με περίπου 3 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Κάπου εκεί ωστόσο οι Μπακς ξύπνησαν και με τον Μίντλετον να σημειώνει δύο μεγάλα τρίποντα κατάφεραν να πάρουν μία απόσταση ασφαλείας, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 124-113.