NBA

ΝΒΑ: Τα αποτελέσματα της βραδιάς

AP Photo/Kathy Willens AP PHOTO/KATHY WILLENS

Εξαιρετικοί οι Θάντερ, πέρασαν και από το Μπρούκλιν, επικρατώντας στην παράταση με 111-103 των Νετς. Δύσκολες νίκες για Πίστονς,Γκρίζλις, επέστρεψαν από το -21 οι Κινγκς στο Φοίνιξ.

Ο Κρις Πολ αποφάσισε ότι δεν θα έχανε από τους Νετς. Πήρε λοιπόν από το χέρι τους Θάντερ και τους οδήγησε στη νίκη με 111-103 στην παράταση, σημειώνοντας 20 πόντους στην τέταρτη περίοδο και την παράταση!

Ο άλλοτε All Star γκαρντ έκανε την διαφορά για την ομάδα του, βοηθώντας τη να επιστρέψει από το -7 στα τελευταία 3 λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Οι Νετς είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στην τέταρτη περίοδο, αλλά με το σκορ στο 101-101 ο Σπένσερ Ντίνγουιντι αστόχησε αρχικά σε βολή που εκτέλεσε για φάουλ που κέρδισε σε φάση μακριά από τη μπάλα και κατόπιν αστόχησε και στο τελευταίο σουτ.

ο Πολ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Θάντερ με 28 πόντους, με τον Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ να προσθέτει 22 πόντους.

Για τους Νετς, ο Ταϊρόν Πρινς είχε 21 πόντους και ο Καρίς ΛεΒέρτ 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-27, 48-49, 77-74, 101-101, 103-111

ΝΕΤΣ: Πρινς 21 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κούρουτς 4, Άλεν 12 (7 ριμπάουντ), Ντίνγουιντι 14 (6/21 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρις 9 (3/12 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τσάντλερ 2, Τζόρνταν 8 (10 ριμπάουντ), ΛεΒέρτ 20 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λουάου-Καμπαρό 2, Τεμπλ 11 (3)

ΘΑΝΤΕΡ: Μπάζλεϊ 8 (2), Άνταμς 10 (18 ριμπάουντ), Πολ 28 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φέργκιουσον 7 (1), Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 22, Μουσκάλα 6 (0/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ναντέρ 7 (1), Σρούντερ 14 (5/16 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπάρτον 3 (1/6 σουτ), Ντιαλό 6 (1)

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ - ΠΙΣΤΟΝΣ 113-115

Οι Πίστονς βρέθηκαν μπροστά στο φάσμα μίας ακόμα κακής ήττας στο Κλίβελαντ. Για καλή τους τύχη, ο Ντέρικ Ρόουζ δεν τους άφησε να χάσουν. Ο έμπειρος γκαρντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο τέλος, βοηθώντας ώστε το Ντιτρόιτ να επιστρέψει από το -9 (100-91) στην τέταρτη περίοδο και να πάρει τη νίκη (113-115). Ήταν μάλιστα αυτός που με ένα floater έκανε το σκορ 113-114 με 27 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε.

Ο Ρόουζ με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πίστονς, με τον Αντρέ Ντράμοντ να προσθέτει 23 πόντους και 20 ριμπάουντ και τον Τόνι Σνελ 18 πόντους.

Για τους Καβαλίερς, ο Κέβιν Λαβ είχε 30 πόντους, ο Κόλιν Σέξτον 20 πόντους και ο Τσέντι Οσμάν 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-27, 67-54, 95-84, 113-115

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Λαβ 30 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Οσμάν 17 (2), Τόμπσον 8 (15 ριμπάουντ), Σέξτον 20 (1), Γκάρλαντ 14 (2), Γουέιντ 3 (1), Ζίζιτς 5 (9 ριμπάουντ), Νάιτ 13 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντελαβεντόβα 3 (1 τρίποντο, 9 ασίστ)

ΠΙΣΤΟΝΣ: Ντουμπούγια 15, Ντράμοντ 23 (20 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σνελ 18 (4), Μίχαλιουκ 12 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράουν 9 (7 ασίστ), Μέικερ 5 (1), Γουντ 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρόουζ 24 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκάλογουεϊ 3 (1)

ΓΚΡΙΖΛΙΣ - ΓΟΥΛΒΣ 119-112

Οι Γκρίζλις τα χρειάστηκαν κόντρα στους Γουλβς, οι οποίοι ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικοί στο Μέμφις. Ένα απλό άγγιγμα στο γκάζι ωστόσο στην τέταρτη περίοδο ήταν αρκετό για να χτίσουν μία μικρή διαφορά και τελικά να πάρουν τη νίκη με 119-112.

Ο Ντίλον Μπρουκς με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ζα Μοράντ να προσθέτει 25 πόντους και τον Τζάρεν Τζάκσον 21 πόντους.

Για τους Γουλβς, ο Τζάρετ Κάλβερ είχε 24 πόντους, ο Τζεφ Τιγκ 18 πόντους και ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-32, 51-56, 82-84, 119-112

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 21 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κράουντερ 14 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Βαλαντσιούνας 4 (7 ριμπάουντ), Μοράντ 25 (7 ασίστ), Μπρουκς 28 (2), Κλαρκ 6, Χιλ 5 (1), Άντερσον 2, Τζόουνς 6, Μέλτον 6, Άλεν 2

ΓΟΥΛΒΣ: Κόβινγκτον 17 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίγκινς 15 (3), Τζενγκ 11 (1), Νέιπιερ 6 (2/10 σουτ, 1 τρίποντο), Κάλβερ 24 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βονλέ 4 (6 ριμπάουντ), Μάρτιν 2, Μπάτες-Ντιοπ 3, Ριντ 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τιγκ 18 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Οκότζι 2

ΣΑΝΣ - ΚΙΝΓΚΣ 103-114

Οι Κινγκς έκαναν μία από τις ανατροπές της χρονιάς στο Φοίνιξ! Το Σακραμέντο βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 21 πόντους διαφορά (83-62 με 4.5 λεπτά να μένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου), αλλά έφερε όλο το παιχνίδι τούμπα, παίρνοντας τελικά τη νίκη μέσα στο Φοίνιξ με 103-114!

Ο ΝτιΆρον Φοξ με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Νεμάνια Μπιέλιτσα να προσθέτει 19 πόντους και τον Μπάντι Χιλντ 16 πόντους.

Για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 34 πόντους, ο ΝτιΆντρε Έιτον 21 πόντους και ο Κέλι Ούμπρε 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-26, 53-53, 87-78, 103-114

ΣΑΝΣ: Ούμπρε 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπέινς 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Έιτον 21 (9 ριμπάουντ), Ρούμπιο 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπούκερ 34 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Σάριτς 5 (1), Κ. Τζόνσον 2, Μπρίτζες, Οκόμπο 6 (2), Τ. Τζόνσον 5 (1)

ΚΙΝΓΚΣ: Μπιέλιτσα 19 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζάιλς 8 (8 ριμπάουντ), Μπαρνς 2, Φοξ 27 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Χιλντ 16 (4), Αρίζα 15 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντέντμον 12 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Τζόζεφ 10 (2), Τζέιμς 5 (1)