NBA

ΝΒΑ: Άνετα οι Σίξερς, νίκη-θρίλερ οι Κλίπερς

AP Photo/Ashley Landis, Pool AP PHOTO/ASHLEY LANDIS, POOL

Οι Σίξερς έκλεισαν με... πάρτι την κανονική περίοδο, διαλύοντας με 134-96 τους Ρόκετς. Νίκη-θρίλερ για τα δεύτερα των Κλίπερς κόντρα στα δεύτερα των Θάντερ, εύκολα Πέισερς και Ράπτορς.

Οι Σίξερς και οι Ρόκετς έκλεισαν την κανονική περίοδο επιλέγοντας να χρησιμοποιήσουν για αρκετό διάστημα (σχεδόν ένα ημίχρονο για την ακρίβεια) τους βασικούς παίκτες τους. Αποδείχθηκε ότι οι Σίξερς είχαν μεγαλύτερο κίνητρο, διαλύοντας με 134-96 το Χιούστον.

Η Φιλαντέλφεια έκανε ό,τι ήθελε από την αρχή του αγώνα, ξέφυγε με 39-26 στην πρώτη περίοδο και 71-47 στην δεύτερη, φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Ο Τομπάιας Χάρις με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Άλεκ Μπερκς να προσθέτει 16 πόντους και τους Τζοέλ Εμπίντ και Ραούλ Νέτο από 14 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 27 πόντους και 10 ασίστ, ο Τζεφ Γκριν 17 πόντους και ο Έρικ Γκόρντον 13 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-39, 47-71, 77-103, 96-134

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 7 (1), Γκριν 17, Κόβινγκτον 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκόρντον 13 (3), Χάρντεν 27 (4 τρίποντα, 10 ασίστ, 7 λάθη), Μπα α Μούτε 3, Κάρολ 5 (1), ΜάκΛεμορ 3 (1), Καμπόκλο 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρίβερς 1, Κλέμονς 4, Φρέιζερ

ΣΙΞΕΡΣ: Χόρφορντ 10 (2), Χάρις 18 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Εμπίντ 14 (6 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον 5 (1), Μίλτον 11 (3), Σκοτ 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πελ 6, Ο'Κουίν 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νέτο 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπερκς 16 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σαγιόκ 5 (1), Θάιμπουλ 7 (1), Κορκμάζ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΚΛΙΠΕΡΣ - ΘΑΝΤΕΡ 107-103

Οι Κλίπερς και οι Θάντερ επέλεξαν να κλείσουν την κανονική περίοδο παίζοντας με τα δεύτερα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα εξαιρετικά ανταγωνιστικό παιχνίδι, με τους Κλίπερς να είναι τελικά αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη στην παράταση με 107-103.

Ο Τέρανς Μαν με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ ξεχώρισε για τους νικητές, με τον Αμίρ Κόφι να προσθέτει 21 πόντους και τον Πάτρικ Πάτερσον 17 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους Θάντερ, ο Χαμίντου Ντιαλό είχε 27 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ντένις Σρούντερ 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-22, 37-47, 70-63, 87-87, 107-103

ΚΛΙΠΕΡΣ: Γκριν 13 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζούμπατς 6, Τζάκσον 7 (1), ΜακΓκρούντερ 9 (2/11 σουτ, 1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Κόφι 21 (2), Πάτερσον 17 (4/16 σουτ, 4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Νοά 9 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαν25 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ)

ΘΑΝΤΕΡ: Γκαλινάρι 3, Φέργκιουσον, Άνταμς, Σρούντερ 17 (3), Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 13, Μουσκάλα 3 (1), Χέρβι 5 (1), Μπάζλεϊ 9 (3/12 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Νόελ 5, Ρόμπερσον 3 (1/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χολ 12 (3), Μπάρτον 6 (3/11 σουτ), Ντιαλό 27 (4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ)

ΡΑΠΤΟΡΣ - ΝΑΓΚΕΤΣ 117-109

Οι Ράπτορς παρατάχθηκαν αποκλειστικά με αναπληρωματικούς, οι Νάγκετς έδωσαν κάτι παραπάνω από 10 λεπτά συμμετοχής σε κάποιους βασικούς. Τελικά, τη νίκη την πήραν οι Καναδοί, οι οποίοι αποδείχθηκαν ανώτεροι, φτάνοντας στο τελικό αποτέλεσμα με 117-109

Ο Στάνλει Τζόνσον με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Πολ Γουάτσον να προσθέτει 22 πόντους και τον Νόρμαν Πάουελ 15 πόντους.

Για τους Νάγκετς, ο Πι Τζέι Ντόζιερ είχε 20 πόντους, ο Μόντε Μόρις 16 πόντους και ο Κέιτ Μπάτες-Ντιοπ 11 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-23, 58-50, 85-76, 117-109

ΡΑΠΤΟΡΣ: Χόλις-Τζέφερσον 6 (6 ριμπάουντ), Γκασόλ 2 (5 ασίστ), Πάουελ 15 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τόμας 12 (2), Ντέιβις 14 (5/15 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπουσέρ 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γουάτσον 22 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόνσον 23 (4 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Ερνάντεθ 4 (7 ριμπάουντ), μίλερ 10 (2)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 10 (2), Γκραντ 2 (1/6 σουτ), Κρεγκ 3 (1), Γιόκιτς 2, Μάρεϊ 11 (3), Πλάμλι 10, Βονλέ 2, Κουκ 4, Μπάτες-Ντιοπ 11 (1), Μπολ 8, Μόρις 16 (4/14 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντόζιερ 20 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντάνιελς 10 (2)

ΠΕΪΣΕΡΣ - ΧΙΤ 109-92

Οι Πέισερς και οι Χιτ αναμένεται να ειδωθούν... πολύ τις επόμενες ημέρες, αφού είναι αντίπαλοι στα playoffs. Στον τελευταίο μεταξύ τους αγώνα λοιπόν - μέχρι τον επόμενο - αποφάσισαν να παραταχθούν με αναπληρωματικούς, με την Ιντιάνα να φτάνει σε μία εύκολη νίκη με 109-92. Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Ντέρικ Τζόουνς των Χιτ, ο οποίος έπεσε πάνω σε ένα σκριν του Γκόγκα Μπιτάτζε και αποχώρησε με φορείο.

Ο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μάλκολμ Μπρόγκντον να προσθέτει 16 πόντους.

Για τους Χιτ, ο Κέντρικ Ναν είχε 23 πόντους (αλλά με 8/27 σουτ), ο Σόλομον Χιλ 21 πόντους και ο Τάιλερ Χίρο 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-13, 58-44, 84-70, 109-92

ΠΕΪΣΕΡΣ: Τζόνσον 11 (2 τρίποντα, 17 ριμπάουντ), Τ. Χόλιντεϊ 11 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σάμπσον 10, Μπρόγκντον 16 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάμνερ 7 (6 ασίστ), Λιφ 6, ΜακΝτέρμοτ 23 (5), Μπιτάτζε 4, ΜακΚόνελ 8, Α. Χόλιντεϊ 11 (1), Μίτρου-Λονγκ, Μπόουεν 2

ΧΙΤ: Χάσλεμ 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ολίνικ 6 (2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ναν 23 (8/27 σουτ, 1/9 τρίποντα, 5 λάθη), Ρόμπινσον, Χίρο 16 (3), Σίλβα 5 (11 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 2, Χιλ 21 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 3, Λέοναρντ 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)