NBA

ΝΒΑ: Άνετα Κλίπερς και Θάντερ

Kevin C. Cox/Pool Photo via AP KEVIN C. COX/POOL PHOTO VIA AP

Οι Κλίπερς... κατάπιαν τους Πέλικανς με 126-103, παίρνοντας μία νίκη στο ρελαντί, την ίδια στιγμή που οι Θάντερ επιβλήθηκαν και αυτοί με την σειρά τους άνετα των Τζαζ.

Μετά την ήττα τους από τους Λέικερς στο πρώτο παιχνίδι της... νέας πραγματικότητας του ΝΒΑ, οι Κλίπερς ξέσπασαν πάνω στους άμοιρους Πέλικανς, διαλύοντάς τους με 126-103.

Ο Κουάι Λέοναρντ και η παρέα του δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα της Νέας Ορλεάνης, ξεφεύγοντας με 77-45 στο πρώτο ημίχρονο, μην κοιτάζοντας έκτοτε πίσω τους, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 25/47 τρίποντα, επίδοση-ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας.

Ο Πολ Τζορτζ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Λέοναρντ να προσθέτει 24 πόντους και τον Ρέτζι Τζάκσον 15 πόντους.

Για τους Πέλικανς, ο Νίκεϊλ Αλεξάντερ-Γουόκερ είχε 15 πόντους, ο Μπράντον Ίνγκραμ 14 πόντους και ο Ντέρικ Φέιβορς 12 πόντους, ενώ ο Ζάιον Γουίλιαμσον έμεινε στους 7 πόντους σε 14 λεπτά συμμετοχής (αυτό είναι το όριο που έχει θέσει το ιατρικό επιτελείο της ομάδας).

Τα δωδεκάλεπτα: 37-25, 77-45, 103-66, 126-103

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 24 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μόρις 9 (1), Ζούμπατς 6 (9 ριμπάουντ), Μπέβερλι 9 (3), Τζορτζ 28 (8/11 τρίποντα), Πάτερσον 3 (1), Γκριν 9 (3), Νοά 4, Τζάκσον 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), ΜακΓκρούντερ 4, Μαν 3 (1), Σάμετ 9 (2), Κόφι 3 (1)

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ίνγκραμ 14 (2), Γουίλιαμσον 7, Φέιβορς 12 (9 ριμπάουντ), Μπολ 7 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μέλι 8 (0/6 τρίποντα), Χαρτ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς, Χέιζ 9 (8 ριμπάουντ), Τζάκσον 1 (5/15 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρέντικ 11 (2), Μουρ, Αλεξάντερ-Γουόκερ 15 (2)

ΘΑΝΤΕΡ - ΤΖΑΖ 110-94: ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ Η ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ

Οι Θάντερ δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στους Τζαζ, πήραν τη νίκη με 110-94 και πλέον τους απειλούν ανοιχτά πλέον στη μάχη για την 4η θέση της Δύσης, αφού τους πλησίασαν στη μία νίκη. Συγκεκριμένα, η 4η Γιούτα έχει πλέον ρεκόρ 42-24 και η 5η Οκλαχόμα Σίτι 41-24 (το ίδιο ρεκόρ έχουν και οι 6οι Ρόκετς), σε μία μάχη που αναμένεται με ενδιαφέρον.

Οι Θάντερ πήραν από την αρχή το πάνω χέρι στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 29-15 στην πρώτη περίοδο και 66-42 στο ημίχρονο, μην αντιμετωπίζοντας κανένα πρόβλημα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κρις Πολ να προσθέτει 18 πόντους και τον Ντανίλο Γκαλινάρι 15 πόντους.

Για τους Τζαζ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 13 πόντους, ο Μάικ Κόνλεϊ 12 πόντους και ο Τζόρνταν Κλάρκσον 11 πόντους, αλλά με 4/17 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-15, 66-42, 86-62, 110-94

ΘΑΝΤΕΡ: Γκαλινάρι 15 (2), Άνταμς 16 (11 ριμπάουντ), Πολ 18 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 19 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ντορτ 5 (1), Μουσκάλα, Ναντέρ 2, Φέργκιουσον, Μπάζλεϊ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νόελ 3 (6 ριμπάουντ), Σρούντερ 13, Ρόμπερσον, Ντιαλό 9 (2)

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκομπέρ 10 (7 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 12 (1), Ίνγκλις 7 (1), Μίτσελ 13 (5/15 σουτ), Νιάνγκ 7 (1/7 τρίποντα), Μόργκαν 4, Μπράντλεϊ 6 (6 ριμπάουντ), Κλάρκσον 11 (4/17 σουτ, 2 τρίποντα), Μούντιε 9, Τάκερ 2, Ονι 3 (1)