NBA

Ντουράντ από άλλον πλανήτη στο Λ.Α.!

AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Ο Κέβιν Ντουράντ έβαλε 50 πόντους -τους 38 στο πρώτο ημίχρονο- και οι Γουόριορς νίκησαν εύκολα στο Λος Άντζελες τους Κλίπερς 129-110, τελειώνοντας τη σειρά με 4-2 (VIDEO).

Οι 45 πόντοι που έβαλε ο Κέβιν Ντουράντ στον πέμπτο αγώνα της σειράς αποδείχθηκαν "λίγοι". Στον έκτο αγώνα, λοιπόν, ανέβασε ακόμα περισσότερο τον πήχη. Ο "K.D." έβαλε 50 και οι Γουόριορς έχτισαν μία διαφορά 26 πόντων στην τέταρτη περίοδο, νίκησαν εύκολα τους Κλίπερς 129-110 και ολοκλήρωσαν την σειρά με 4-2, κλείνοντας έστω και καθυστερημένα το πολυαναμενόμενο ραντεβού με τους Ρόκετς στον δεύτερο γύρο των δυτικών playoffs.

Ο Ντουράντ πέτυχε 38 από τους 50 πόντους του (ρεκόρ καριέρας στα playoffs) στο πρώτο ημίχρονο, βοηθώντας το Γκόλντεν Στέιτ να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 19 πόντων (53-72), μία διαφορά που ανέβασε μέχρι το +26 στο τρίτο δωδεκάλεπτο (76-102). Οι Κλίπερς δεν τα παράτησαν ποτέ, όπως έκαναν άλλωστε και σε όλα τα παιχνίδια της σειράς. Η διαφορά δεν κατέβηκε πάντως ποτέ κάτω από τους 13 πόντους (101-114 στο 42’) και παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Ντανίλο Γκαλινάρι (29 πόντοι) και το ιδανικό ξεκίνημα στο ματς (18-8 στο 5'), η ομάδα του Λ.Α. δεν απείλησε ουσιαστικά ποτέ τους πρωταθλητές.

Πέρα από τον Κέβιν Ντουράντ, πολύ καλός ήταν και ο Στέφεν Κάρι (24 πόντοι), παρότι "γύρισε" τον δεξιό αστράγαλο στο πρώτο ημίχρονο, ο Ντρέιμοντ Γκριν σημείωσε το 26ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του (με τους Γουόριορς να είναι αήττητοι σε αυτά τα παιχνίδια) και ο Άντρε Ιγκουοντάλα βοήθησε την άμυνα των "Dubs" να είναι σε mode playoffs ύστερα από καιρό. Το Γκόλντεν Στέιτ ήταν τόσο καλό στον αμυντικό τομέα, που κράτησε τους Κλίπερς στο 39,6% και τους Γουίλιαμς, Χάρελ στους 18 πόντους συνολικά. Ο πρώτος είχε 3/21 σουτ και σε κάποιο σημείο μετρούσε 11 συνεχόμενα άστοχα...

Παράλληλα, δε, όλα έμοιαζαν να κινούνται αρμονικά στην επίθεση για τους Γουόριορς, που -ως συνήθως- αντέδρασαν όταν αισθάνθηκαν ότι απειλούνται. Η ομάδα του Στιβ Κερ σούταρε με ποσοστό 52,8%, μοίρασε 32 ασίστ και έκανε μόνο 10 λάθη όλο το βράδυ. Κάπως έτσι τελειώσει τη σειρά με 4-2 νίκες, κέρδισε για πρώτη φορά στην ιστορία της τρία εκτός έδρας παιχνίδια στην ίδια σειρά playoffs και ανανέωσε το ραντεβού με τους Ρόκετς για το βράδυ της Κυριακής, στο rematch των περσινών δυτικών Τελικών.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-35, 53-72, 78-102, 110-129.

Λ.Α. ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Γκριν 7 (8 ριμπάουντ), Γκαλινάρι 29 (11/24 σουτ), Μπέβερλι 11 (14 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σάμετ 10, Γκίλγκιους-Αλεξάντερ 22 (8/14 σουτ, 6 ασίστ), Χάρελ 10 (8 ριμπάουντ), Ζούμπατς, Ρόμπινσον 8, Θόρνγουελ 3, Τεμπλ 2, Γουίλιαμς 8 (3/21 σουτ, 7 ασίστ).

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γκριν 16 (14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 τάπες), Ντουράντ 50 (9/12 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 14/15 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λίβινγκστον 2, Κάρι 24 (8/14 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τόμπσον 9 (7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Μπελ 2, Γερέμπκο, ΜακΚίνι 3, Λούνι 2, Μπόγκουτ 4, Κουκ 2, Εβανς, Ιγκουοντάλα 15 (3 κλεψίματα).

Photo credits: AP Photo/Mark J. Terrill