NBA

Ντεμπούτο Γκασόλ με Ράπτορς, ήττα-ρεκόρ για Νικς

AP PHOTO/FRANK FRANKLIN II

Ο Μαρκ Γκασόλ έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα των Ράπτορς, που τα... χρειάστηκαν μέχρι να καταβάλουν τους Νικς στη Νέα Υόρκη με 104-99 (VIDEO).

Δεν ήταν ακριβώς... ονειρεμένο το ντεμπούτο του Μαρκ Γκασόλ στο Τορόντο, η δουλειά πάντως έγινε, έστω και δύσκολα για την ομάδα του Νικ Νερς. Οι Ράπτορς (41-16) απέφυγαν μία μνημειώδη ήττα στο Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν από την ομάδα με το χειρότερο ρεκόρ στο ΝΒΑ, εντούτοις κατέβαλαν τους Νικς με 104-99 και έφτασαν τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες. Οι Νικς (10-45), από την άλλη, έγραψαν για άλλη μία φορά ιστορία.

Η ομάδα της Νέας Υόρκης υπέστη την 16η συνεχόμενη ήττα της, ισοφαρίζοντας το αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας. Παράλληλα, γνώρισε και την 16η σερί ήττα στο Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν, επεκτείνοντας ακόμα περισσότερο και αυτό το ρεκόρ... Κι όμως, οι Νικς πάλεψαν το ματς. Κράτησαν τους αντιπάλους τους στο 38,4%, κέρδισαν τις μάχες των ριμπάουντ (57-47) και προηγήθηκαν 17-5 στο 6'. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη.

Οι Ράπτορς ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι, πέρασαν μπροστά στο σκορ και στην τρίτη περίοδο δημιούργησαν μία διψήφια διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους (46-59 στο 28'). Οι Νικς αντέδρασαν, έκαναν το προσπέρασμα στο 41' (86-85) αλλά στο τέλος οι λεπτομέρειες δεν ήταν πάλι με το μέρος τους, χάνοντας εν τέλει για 29η φορά στους τελευταίους 31 αγώνες! Ο Μαρκ Γκασόλ είχε 7 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 19 λεπτά ερχόμενος από τον πάγκο, στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα των Ράπτορς.

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ (Φιζντέιλ): Χεζόνια 7 (9 ριμπάουντ), Νοξ 20, Τζόρνταν 10 (18 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (4/17 σουτ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντότσον 4, Βόνλε 9, Ρόμπινσον 15 (7/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Αλεν 14 (6 ασίστ), Τρίερ 7.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Σιάκαμ 10 (8 ριμπάουντ), Λέοναρντ 11, Ιμπάκα 15 (13 ριμπάουντ), Λάουρι 22 (5/7 τρίποντα), Γκριν 14, Ανουνόμπι 2, Πάουελ 14, Γκασόλ 7 (3/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 5 (6 ασίστ), ΜακΚό 4.

Δείτε ΕΔΩ την κατάταξη στις δύο περιφέρειες.

Photo credits: AP Photo/Frank Franklin II