NBA

Νικς - Λέικερς 92-100: Αγχωτική νίκη στη Νέα Υόρκη

AP Photo/Kathy Willens AP PHOTO/KATHY WILLENS

Οι Λέικερς δυσκολεύτηκαν στη Νέα Υόρκη κόντρα στους Νικς, αλλά με τους ΛεΜπρόν και Ντέιβις να έχουν παρέα 49 πόντους πήραν τη νίκη με 100-92.

Οι Λέικερς βρίσκονται σε φάση που προσπαθούν να αποφύγουν να κάνουν κοιλιά στην απόδοσή τους. Αυτό φάνηκε στη Νέα Υόρκη κόντρα στους Νικς, με τους "Λιμνανθρώπους" να δυσκολεύονται αρκετά πριν πάρουν τελικά τη νίκη με 100-92.

Οι Λέικερς είδαν τους Νικς να είναι ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο τέλος της δεύτερης περιόδου να είναι 48-48. Από την τρίτη περίοδο κι έπειτα ωστόσο πήραν τον έλεγχο, χτίζοντας μία μικρή διαφορά, φτάνοντας μέχρι τη νίκη.

Ο Άντονι Ντέιβις με 28 πόντους ήτνα ο πρώτος σκόρερ των Λέικερς, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να προσθέτει 21 πόντους και τον Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ 13 πόντους.

Για τους Νικς, ο Μάρκους Μόρις είχε 20 πόντους, ο Ντάμιαν Ντότσον 17 πόντους και ο Τζούλιους Ραντλ 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-28, 48-48, 70-76, 92-100

ΝΙΚΣ: Γκίμπσον 12 (5 ριμπάουντ), Ραντλ 16 (6/16 σουτ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μόρις 20 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πέιτον 8 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Μπούλοκ 5 (1), Πόρτις 5 (5 ασίστ), Νοξ 5 (1), Ρόμπινσον 4 (12 ριμπάουντ), Σμιθ, Ντιλικίνα, Ντότσον 17 (5)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 28 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζέιμς 21 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), ΜακΓκί 6 (5 ριμπάουντ), Μπράντλεί 4, Γκριν 3 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο), Κούζμα 10 (7 ριμπάουντ), Χάουαρντ 5 (12 ριμπάουντ), Ρόντο 8 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 13 (3), Καρούζο 2