NBA

Νίκησαν οι Λέικερς τους Γουόριορς, πήρε χρόνο ο Κώστας Αντετοκούνμπο

AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Οι - χωρίς ΛεΜπρόν, Ντέιβις - Λέικερς νίκησαν με 104-98 τους - χωρίς Γκριν, Ράσελ - Γουόριορς, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να παίρνει σημαντικό χρόνο συμμετοχής και να έχει συμπαθητική παρουσία.

Οι Λέικερς νίκησαν για δεύτερη φορά την φετινή preseason τους Γουόριορς (104-98), σε ένα παιχνίδι όπου παρατάχθηκαν χωρίς τους ΛεΜπρόν, Ντέιβις, Κούζμα και Ρόντο, κόντρα σε ένα Γκόλντεν Στέιτ που δεν είχε τους Γκριν, Ράσελ, Τόμπσον. Κοινώς, ο μόνος σταρ που πάτησε παρκέ για τις δύο ομάδες ήταν ο Στεφ Κάρι.

Οι Λέικερς είχαν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, νικώντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, αφού στην τέταρτη περίοδο το Γκόλντεν Στέιτ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 26-17 για να μειώσει την διαφορά.

Όλα αυτά πάντως έδωσαν την ευκαιρία στον Κώστα Αντετοκούνμπο να πάρει χρόνο συμμετοχής και να είναι θετικός, έχοντας 4 πόντους με 2/3 δίποντα, 0/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο σε 15 λεπτά.

Ο Ζακ Νόρβελ με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λέικερς, με τον Ντεβόντε Κάκοκ 16 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Ντάμιον Λι είχε 18 πόντους και ο Στεφ Κάρι 17 πόντους, αλλά με 6/17 σουτ.

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντάντλεϊ, Χάουαρντ 12 (13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 11 (1), Καρούζο 7, Νόρβελ 22 (3), Κάκοκ 16, Αντετοκούνμπο 4, ΜακΓκί 11 (1), Τζάκσον 11 (1), Στόκτον 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Πασκάλ 6, Κρις 14 (11 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 5 (1), Κάρι 17 (3), Πουλ 8 (2), Σπέλμαν 2, Τοσκάνο-Άντερσον 11 (1), Μπόουμαν 2, Έβανς 11 (1), Χάρισον 3 (1), Λι 18 (9 ριμπάουντ), Πίπεν